Yusuf Güler

Yusuf Güler

Vali Güvenç’in İnşaatlarla İlgili Hassasiyeti

00 0000 - 00:00

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç; Viranşehir’de yapılmakta olan Ana Okul inşaatını gezen ve okul inşaatında kullanılan malzemeyi projeyle karşılaştırarak işin gereğine uygunluğunu kontrol etti ve bundan sonra denetimleri yerinde ve sık sık gerçekleştireceklerini söyledi.

 

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç bu konu hakkında bir de açıklama yaptı. Vali Güvenç; , “Müteahhit ve Kontrolör arkadaşlara rica ediyorum, okul ihalelerinde bundan böyle Kaymakam ve Milli Eğitim Müdürleriyle birlikte çalışacaklar.  İnşaatın her aşamasında rapor verecekler. Kullanılan demirin ebadı, niteliği, sayısı mutlaka özel olarak imzalanarak rapor edilecek ve kaymakama sunulacak” dedi. Birkaç inşaatı daha inceleyeceklerini  çok sayıda okul inşaatı ihale ettiklerini, Okulların sağlıklı bir şekilde yapılmasının, ihalenin yapılmasından daha önemli olduğunu ”Bu okullara çocuklarımız girecek. Bu yüzden bu okulları sağlam yapma kararlılığındayız” dedi.

 

HARRAN KAYMAKAMI DA MÜTEAHHİTLERİ UYARDI

 

Köylere Hizmet Götürme Birliği Tarafından 2013 Yılı İçerisinde Harran’ın köylerinde Yapılacak okul inşaatlarını Görüşmek Üzere İlgili Birimlerle Toplantı Yapan Harran ilçe Kaymakamı Muhammet Selami Yazıcı, İhaleyi Alan Müteahhitleri İşlerini iyi yapmaları Konusunda Uyardı.
Harran ilçe kaymakamı Muhammet Selami Yazıcı’’ İlçemizde Yapılmakta ve yapılacak işler için ihaleler açılacak. İhaleye bizzat ben başkanlık edeceğim. İhaleyi alacak firma işini iyi yapmalıdır. Yapacağım kontrolde işi iyi olmayan, yarım kalan ve eksik olanlar benden iyi niyet beklemesin. Okulların yapımında Harcanan paralarda 70 milyon insanın hakkı var hiç kimseye bu konuda taviz vermeyeceğiz herkes işinin hakkını tam vermelidir. Dedi.  

 

Uyarılar güzel iyi de 2009 yılından beri Şanlıurfa’da görev yapan Şanlıurfa valisi Celalettin Güvenç’in bu konuda mutlaka yetkilileri ve inşaat firmalarını uyarmıştır, ancak, kamuoyu ile paylaşılması akıllara bazı soruları getirmektedir.

 

BÜYÜKHATİPOĞLU VE EKİBİ SIKI KONTROLLER YAPIYOR

 

Bilindiği gibi il Özel İdaresi Genel sekreteri uğur Büyükhatipoğlu’da ihale edilen işlerin düzgün ve kaliteli yapılması için kendi ve ekibi gerekli kontrolleri yapmaktadır.

 

ŞANLIURFA’DA 342 OKUL İNŞAATI YAPILIYOR

 

Şanlıurfa  İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci “; Şanlıurfa’nın her İlçesinde, her Mahallesinde bir okul inşaatımız var. Bu yıl yatırım programına aldığımız ve geçen yıldan inşaatları devam eden toplam 342 okul, 495 adet lojman, 30 Öğrenci pansiyonu, 17 Spor Salonu, 2 Çok Amaçlı Salon ve 27 Atölye inşaatlarının bir kısmına başlanıldı. Bir kısmının da ihaleleri yapılıyor. Diyor

 

2006-2009 YILLARINDA DEVLETİN MİLYONLARI HEBA OLDU

 

Bilindiği 2006-2009 yılları arasında Köydes’e gelen paralar ile köy yolları ve içme suyu şebekeleri yapılacaktı. ancak, bizzat çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Faruk Çelik, haritada yapılmış ama köye gittiğimizde böyle bir yol yok. Demişti. Devletin milyonları beceriksiz yöneticiler yüzünden heba olmuştu.

 

Bu kadar okulun ve inşaatın yapıldığı ilde eğer gerekli kontroller yapılmaz ise geleceğimizi emanet edeceğimiz çocukların hayatları tehlikede olacaktır. Bu nedenle Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in endişelerini anlamamak mümkün değil.

 

Çünkü ihaleleri ilçelerde belli firmalar aldığı ve taşeronlara devrettiği, tabiî ki bu il’de de mevcut bu nedenle gerekli kontrollerin yapılması ve uygun inşaat yapmayanlara müeyyide uygulanması sağlanmalıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum