Yusuf Güler

Yusuf Güler

Vatandaş yurdunu tek etmeye başlayacak

00 0000 - 00:00

Ortadoğu coğrafyasında başlayan Arap Baharı adı altında yönetimleri devirme planı Suriye’ye sıçraması ile Türkiye etkilenmeye başladı.

Kimilerine göre 1 milyon kimilerine göre 2 milyon Suriye vatandaşı Türkiye’ye göç etti. Kimi kamplarda kimi ise Türkiye’nin değişik şehirlerinde yaşamlarını devam ettiriyorlar.

Suriyelilerin karıştığı olaylarda çoğalmaya başladı. Hırsızlık, fuhuş başta olmak üzere asayişe müessir olaylarda en fazla adı geçenler Suriye’den gelenlerin olması dikkat çekiyor.

 

Suriye’nin Rasulayn kentinde yaşanan iç çatışmalar nedeniyle top mermilerinin , kurşunların ve bombaların İlimize bağlı ilçelere de isabet etmesi vatandaşlarımızın can korkusu sarıyor. Yüzlerce vatandaş ilçeleri terk ederek il veya başka illere göç etmeye başladı. Önceki gün düşen top mermisi sonucu eğitimde aksamaya başladı.

Rasulayn ilçesinde PYD ve El Nusra güçleri arasında yaşanan çatışmalardan dolayı iki havan mermisinin Ceylanpınar ilçesine isabet etmesi sonucu Kaymakamlığın almış olduğu karar neticesinde, öğrencilerin can güvenliklerinin korunması gerekçe gösterilerek ilçe merkezindeki okullarda eğitime bir gün süreyle ara verildi.

Türkiye’nin El Nusrayı desteklediği iddiaları ile PYD militanlarının bilerek top mermilerini bu bölgeye attığı iddia ediliyor.

Türkiye’nin gerekli tedbirleri alarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini koruması gerekir. Sınırda çatışan iki tarafa da gerekli ikaz ve uyarılar yapılmalı ve Türkiye yönelik vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak duruma yeltenenlere gerekli dersi vermelidir.

 

Aksi,takdirde Ceylanpınar ve Akçakale ilçesinde yaşayanlar bu ilçeleri yani yurtlarını ve yuvalarını terk etmeye başlayacaktır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum