Yusuf Güler

Yusuf Güler

Şanlıurfa Yerel seçim ve Aday adayları

00 0000 - 00:00

Yaklaşan yerel seçimler nedeni ile partiler içinde AK Parti’de hareketlilik seçime 6 aya kala başladı. Demokrat Parti sadece Karakaprü adayı Kenan Karataş açıklandı. CHP, MHP, DP, SP, BDP ve BBP ‘de ise hareketlilik Yılbaşından sonra açıklanacak gibi. Görünüyor,

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ali Delioğlu resmi müracaatını yaptı. Ali Delioğlu teşkilattan gelen bir isim. İl Başkanlığında sergilediği tutum nedeni ile takdir topladı. Prof.Dr. Abdullah Ekinci’nin de müracaatını yapması bekleniyor. Demokrat Parti’den de Büyükşehir belediye Başkanlığı için ise halen İl Başkanlığını yürüten Murat Bengi’nin adı geçiyor. Başarılı bir işadamı olan Bengi, siyasette ise çizdiği çizgi ile parti içinde seviliyor ve takdir ediliyor.BDP’den ise Altan Tan ve Osman Baydemir’in isimleri geçiyor.

Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın iki dönemdir çok başarılı bir şekilde yürüttüğü ve Şanlıurfa’yı köyden Şehir’e döndüren çalışmaları Şanlıurfa halkı tarafından değil Türkiye’deki tarihi, çevre ve Belediyecilikle ilgili örgütlerce takdir ediliyor. En temiz şehir, tarihe sahip çıkma ve en başarılı belediye gibi onlarca ödül alması bunun en büyük göstergesidir. Fakıbaba’nın aday olması halinde üçüncü dönem için şansı çok yüksek. Ancak, Milletvekilliği için beklenmesi istenirse Ali Delioğlu’nun şansının yüksek olduğu görünüyor.

Haliliye İlçesinde ise Mustafa Zahit’in aday adayı olması siyasette uzun süre başarılı bir şekilde AK Parti Merkez ilçe Başkanlığı yapması siyasi tecrübesi ile bir adım önde görünüyor. Genç dinamik ve heyecanlı kardeşimiz Niyazi Kocadağ’da aday olması gençlerin siyasete atılması açısından öncülük etti.

Karaköprü’den ise başarılı bürokrat Ali Karakeçili müracaat etti. Bilindiği üzere Geçen mahalli idareler seçiminde Birecik Belediye Başkan adayı olan Karakeçili çok az bir oyla belediye başkanlığını kaybetmişti. 2011 yılında genel seçimlerde ise AK Parti’den milletvekili aday adayı olmuştu. Yine AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığını uzun süre yürüten ve Şanlıurfa Büyükşehir belediye meclis üyesi iken milletvekili ada adayı olması nedeni ile görevinden istifa eden Abdulkadir Kirli’de AK Parti’den Karaköprü Belediye Başkan aday adayı oldu.Kirli ve Karakeçili gerçekten bu görevi başarı ile yapacak deneyim ve donanıma sahip. Yine Karaköprü’den DP’den aday olan Kenan Karataş ise cesur açıklamaları ile kendine göre geliştirdiği yöntemlerle dikkat çekiyor.Halkın katılımını öne çıkaran Karataş, AK Parti ile Belediye Başkanlığı için yarışacak. Karaköprü’de sevilen ve sayılan Karataşa,her geçen gün destek artıyor. Mevcut Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’nin ise aday olması durumunda iyi bir yarış olacak.

Eyyüpiye ilçesinde ise Halil Peltek’in aday olması gerek dürüst kişiliği, gerekse siyasi tecrübesi ile bölgede olumlu karşılandı.En fazla müracaatın olacağı ilçe olan Eyübiyede Peltek; AK Parti’den sigorta gibi bir aday. Bölgede yaşayan herkesimin oyunu alabilecek bir kişi. Yine Şanlıurfa’nın başarılı bürokratlarından Hüseyin Aslıhan’da aday adayı olacak isimlerden biri. Aslıhan’da bölgeden sevilen ve sayılan bir isim. Aday adaylık yarışında Peltek ve Aslıhan arasında geçecek gibi görünüyor.

Belediye Meclis üyeliğinde ise müracaatlar devam ediyor. Kadın adayların azlığı dikkat çekiyor. Bahçeşehir Kolejinin Şanlıurfa’da kurulmasını sağlayan Essum Saatçi Aslan’ın Karaköprü Belediyesi Meclis Üyeliği için aday adayı olması, karököprü’den İmran bilim, Ferdal Yudum,Hülya Kaymaz,Vildan Gönüllü, Şükriye inan ve Vildan Polat’ın Haliliye Belediye Meclis üyeliği için aday olması, yine Şanlıurfa Haliliye belediye meclis için  Rezzan İbrahimpaşa’nın Meclis üyesi için aday olması dışında başarılı bir şekilde Karaköprü Belediye Meclis üyeliği yapan ve bir süre Belediye Başkan vekilliği de yapan Nazan Yücetepe ve Şanlıurfa’da gerek kişiliği gerekse dürüst ve ilkeli siyaseti ile seçimlerde büyük başarı gösteren AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir belediye Meclis Üyesi aynı zamanda AK Parti Kadın Kolları Başkanı Aysel Göncü’nün 31 Ekim 2013 itibari ile müracaatlarını yapmadıkları dikkat çekti. Kadın adayların Belediye Meclislerinde görev alması için teşvik edilmesi gerekiyor diyoruz ama bu sayıya baktığımızda bu sözler sadece sözde kalıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum