Yusuf Güler

Yusuf Güler

Fakıbaba ve Vali Güvenç

00 0000 - 00:00

2014 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimler yaklaşırken Şanlıurfa’da siyasi hareketlilik de arttı.

İki dönemdir Şanlıurfa Belediye Başkanlığını yürüten Dr. Eşref Fakıbaba’nın tekrar AK Parti’den aday yapılması beklenirken geçen hafta Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in Ankara’ya çağrılması bütün hesap ve beklentileri değiştirdi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 9 aday adayı Şanlıurfa’da başvururken Ankara’dan da başvuruların olduğu ve isimlerini gizli tutmaya çalışanların oluğu da belirtiliyordu.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç hafta sonu istifasını İçişleri Bakanlığına verdi ve istifası Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için kabul edildi. Muhtemelen Salı günü AK Parti Grup toplantısında Şanlıurfa’nın adayı olarak Vali Güvenç açıklanacak.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Celalettin Güvenç Şanlıurfa’ya gelip çalışacağı takım arkadaşlarını milletvekilleri, Bakan Çelik ve parti yetkilileri ile tespit edecekler. Başta Merkezdeki Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye olmak üzere Belediye meclis üyeleri kendi kadrosunu kuracak. Siyasi kadrolaşmadan sonra ise Belediye seçimlerini kazanması durumunda ise Belediye’deki Başkan yardımcılıkları ile idari kadrolar yenilecek. Daha doğrusu Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince gerçekten bir değişim ve dönüşüm yaşanacaktır.

Şanlıurfa ili büyük bir köy görünümündün bir kent kimliğine kavuşturan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba; Şanlıurfa’da alt geçitler, modern büyük parklar, tarihi eserlerin restore edilmesi, tarihi bölgelerdeki dış cephe iyileştirmesi, Şanlıurfa’nın gecekondu bölgeleri başta olmak üzere her yerinin parke taş ile döşenmesi, Müzik Müzesi, Yemek Müzesi, ulaşımda devrim niteliğinde kararlar ve urfa insanının rahat bir yolculuk etmesinin sağlanması, eski sanayinin boşaltılması ve kentsel dönüşüme alınması, yeni otogar, SUTİM, Hayvan Pazarı, Çevre yolları, Halepli ve kızıl koyun projeleri, şehre Hilton ve piazza gibi modern yerlerin kazandırılması, temizlik işçileri ve belediye personellerine konut, Mikro Kredi ile  binin üzerinde kadının iş sahibi yapılması, Türkiye’nin en temiz şehirlerinden birinin Şanlıurfa ili olması, yeni su arıtma tesisinin başlatılması gibi yüzlerce projelere imza attı. Yaptıkları Şanlıurfa’da iz bırakacaktır..Fakıbaba Türkiye’de  ve Dünya’da marka  olmuş bir isim haline gelmiştir. AK Parti’nin Milletvekili seçimlerinde ve daha üst görevlerde değerlendireceği muhakkaktır.

Urfa halkı ismi ile cep telefonlarına atılan sms ile Cumartesi günü Topçu Meydanında yapılan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’i istemiyoruz gösterisi ise 2009 yılında Fakıbaba aday gösterilmemesi ile gösterilen tepkideki vatandaş topluluğunun yüzde 10 bile değildir. Pazar günü de gösteriler devam etti.Bu da gösteriyor ki Fakıbaba’nın bu olayın dışında olduğudur. Eğer Fakıbaba istese idi ben inanıyorum 10-15 bin kişi toplanırdı. Ancak demokratik haklarını kullanan insanlar fikirlerini serbeste söylemeleri ve kamuoyunu duyurmasından kimsenin endişe etmemesi gerekir. Bu toplanan kişiler fikir ve görüşlerini dile getirmişlerdir. Vatandaşın çalışanlara sahip çıkması çok güzel bir olay.

Pazar günü Ankara’da bulunan Şanlıurfa Büyükşehir belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile bir araya geldiği muhtemelen Fakıbaba’nın Şanlıurfa’ya gelip Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’e destek vermesinin amaçlandığı öğrenildi.

Muhacirler Derneği de Cumartesi gecesi üyeleri ile Şanlıurfa Valisinin adaylığını destekleyen açıklamasını yaptı.Celalettin Güvenç’in adaylığı ve seçilmesinden sonra özellikle çevresinden dalkavukları, siyasi amigoları, ihale takipçilerini, hazine arazilerini ona buna peşkeş çekenleri, ayrılıkçı düşünceye sahip kişileri uzaklaştırması gerekmektedir. 

Çok ince eleyip sık dokuyup dürüst, zeki ve yetenekli kişilerle çalışması gerekmektedir. Bunları gerçekleştirmemesi halinde başarılı olamayacaktır.

 

Bizden söylemesi……..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum