Yusuf Güler

Yusuf Güler

Şanlıurfa’nın Konut ihtiyaçı yeterli mi ?

00 0000 - 00:00

Şanlıurfa’da Dağeteği, Maşuk ,Bağlarbaşı, Karaköprü  ve Akabe bölgesinde TOKİ’nin konut alanları ile Şanlıurfa’nın konut ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor. Akçakale, Viranşehir –Şanlıurfa yolları ise tarım alanı olduğundan bu alanlarda konut yapılmıyor.

 

            Şanlıurfa belediyesinin kendi personelleri için dağ eteğinde yaptığı konutlar ile yine yeni hayvan pazarı yolunda temizlik işçileri için yaptığı konutlar tamamlandığında şehirde bir rahatlama sağlayacaktır.TOKİ’nin karaköprü’de 229 konut ve maşuk’ta bakkallar ve taşeron işçiler için yapacağı konutlarda tamamlandığında geçici bir rahatlık sağlayacaktır. Ancak, TOKİ’nin büyük rakamlarda konut yapması ile Şanlıurfa’da konut sorunu azami derecede düşecektir.

 

            Şanlıurfa ili Güneydoğu Anadolu bölgesinin en huzurlu kenti. Türklerin ,Arapların ve Kürtlerin kardeşçe yaşadığı birbiri ile kız alıp verdikleri bir şehirdir. Bu nedenle cazibe merkezidir. Nüfusu her geçen gün artan Şanlıurfa; 1 milyon 700 bin nüfustan 5-10 yıl içinde 2 milyona ulaşacaktır. Bu nedenle iç göç artışı, nufus artışı her alanda ihtiyaçların doğmasına neden olmaktadır. Konut alanında farklı görüş ve fikirlerinde kamuoyuna yansıdığı görülüyor. İnşaat Mühendisleri Odası eski başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Enver Sedat Yahlizade ;Şanlıurfa’daki konut sorunu ile ilgili farklı görüşler sundu. ,Yahlizade; Şanlıurfa’da konut ve arsa fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve bu pahalılığın yeni imar yerlerinin açılmamasına bağlamanın yanlış olduğunu, Kentimiz Şanlıurfa’nın konut sıkıntısının giderilmesi için yeni imar yerlerinin açılmasına gerek olmadığını, sorunun imara açılmış yerlerde yol ve altyapı çalışmalarının çok yetersiz olduğunu ve hatta bazı yerlerde hiç yapılmamış olmasına bağladı. Yeşil urfa ve dağ eteği yerlerinin Şanlıurfa’nın en az 20 yıllık konut ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu dile getirerek Şanlıurfa belediyesinin başta yeşil urfa olmak üzere dağ eteğinin belirli yerlerinde altyapı çalışmalarına başlayıp tamamlamasını istedi.İmara açılan yerlerde parselasyonun hemen yapılarak arsa satışlarının başladığını ve döviz altın ticareti gibi arsa alışverişinin yapıldığını dile getirerek böyle pasif ama karlı görünen bu alışverişin kentin ekonomisine katkı sunmadığına dikkat çekti.Sermaye sahibi olanların fabrika ya da işletme açarak hem istihdam yapmaları hem de kentimize sanayinin gelişmesine yarar sağlaması alternatifi varken uğraşmadan daha kolay ama karlı görünen arsa alışverişini tercih ettiklerini ifade etti.

 

            Enver Sedat Yahlizade’nin fikirlerine katılmaya uzmanlarda bulunuyor.Sonuçta;fikirlerin belirtilmesi ile halkın yararına sonuç alınması önem arzmektedir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum