Vali Güvenç tarihi yapıları inceledi

Vali Güvenç tarihi yapıları inceledi

Vali Güvenç tarihi yapıları inceledi
00 0000 - 00:00

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa’daki tarihi yerlerin korunması, restorasyonu ve roleve çalışmaları hakkında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nden brifing aldı.

 

Gazezoğlu Kültür Merkezinde verilen brifingin ardından Vali Celalettin Güvenç, yapılan çalışmaları yerinde görmek için kurum amirlerinden oluşan bir heyet ile birlikte Kale eteğinde incelemelerde bulundu.

 

İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, şu ana kadar istimlâk edilen eski urfa evleri ve Kale Eteğindeki arkeolojik sit alanı üzerinde bulunan 275 evin 193’ünün kamulaştırıldığını bunların 120’sinin yıkılıp moloz temizleme işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Bazı evlerin halen boşaltılmadığını söyleyen Büyükhatipoğlu, vatandaşların çıkmak istemediğini bildirdi.

 

Kamulaştırma yapılamayan evlerle ilgili olarak ev sahipleriyle görüşen Vali Güvenç sorunun giderilmesi için her iki tarafında olumlu adım atması gerektiğini söyledi. Ev sahiplerine çeşitli alternatifler sunan Vali Güvenç, konunun çözülmesi konusunda olumlu sonuçlanması yönünde görüş belirterek, bu konuda ilgili birimlere ve kurum amirlerine talimat verdi. 

Vali Güvenç’in görüştüğü ev sakinleri bu konuşma üzerine kendilerinin de fedakârlıkta bulunarak, yapılan çalışmalar katkıda bulanacaklarını belirtiler.  

58 Meydanındaki tarihi yerler ve evleri de inceleyen Vali Güvenç mahalle esnafıyla ve halkla kısa sohbette bulundu.            

Kale eteklerini inceleyen Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’e Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Şanlıurfa Belediyesi Başkan Yardımcısı Habip Arslan yanı sıra ilgili kurum amirleri de eşlik etti.(Haber Yusuf Güler)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum