Şanlıurfa'da 100 bin öğrencinin yemeği Milli Eğitim Mutfağından (Video)

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı nedeni ile Şanlıurfa’daki yerel medya mensupları ile bir araya geldi.

Şanlıurfa'da 100 bin öğrencinin yemeği Milli Eğitim Mutfağından (Video)

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı nedeni ile Şanlıurfa’daki yerel medya mensupları ile bir araya geldi.

Şanlıurfa'da 100 bin öğrencinin yemeği Milli Eğitim Mutfağından (Video)
10 Eylül 2020 - 10:45 - Güncelleme: 10 Eylül 2020 - 16:17

 

Toplantıya; Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yavuz ve Basın ve Halkla İlişkilerden sorumlu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferhat Emre ile Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler ve gazete sahipleri, sorumlu müdürleri ile Yerel Televizyonların muhabirleri katıldı.

Şanlıurfa’da 686 bin öğrenci eğitim görüyor

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer;  Şanlıurfa’nın  taşımalı eğitim, tarım işçilerinin Türkiye’nin 51 iline gitmesi, her yıl yeni okula başlayan öğrenci sayısının fazla olması , Suriyeli öğrencilerin eğitimi olmak üzere önemli ve sorunları fazla olan bir il olduğunu , Şanlıurfa’da2 bin 400 okulda  686 bin öğrenim gören  , yaklaşık 31 bin öğretmeniz ile 21 eylül 2020 günü yüz yüze eğitime başlamayı hedefliyoruz. Şanlıurfa’da Yaklaşık 50 ilin nüfusundan fazla bizim öğrencimiz var, malum uzaktan eğitim süreci, pandemi süreci derken farklı bir boyut alıyor oraya doğru gidiyoruz. Malum 2 – 3 iki hafta sonra ana sınıfların ve birinci sınıfların eğitim ve öğretimleri başlayacak, bakanlığımız ve sağlık bakanlığı bunun görüşünü yapacak acaba nereye gidiyor diye akabinde okul açılacaksa açılacak. Ancak uzaktan eğitim ile ilgili çok ciddi bir çalışma var EBA destek noktası dediğimiz okullarımıza şuan da çalışma yapıyoruz, EBA destek noktası 172 okul tespit ettik 172 noktada kurulumuyla uğraşıyoruz 32 tanesini şuan kurduk ve bunun sayısını 352’ye çıkaracağız. Dolayısıyla Şanlıurfa’da eğitim sayının çokluğundan dolayı, kırsalın çokluğundan dolayı örneğin taşıma en çok Urfa’da bundan dolayı bir hayli konu başlığımız var, konuşmamız gereken çok konu başlığımız var sizin desteğiniz bizim için herşeyden daha önemli, sizler bizimle birlikte olduktan sonra, enerjinizi ve gücünüzü bizim gücümüze kattıktan sonra bizim yapamayacağımız, aşamayacağımız hiçbir iş olmayacak. Dün bu konu ile ilgili en son geçen hafta sayın bakanımızın destek aracı oluşturalım talimatı ile birlikte hemen Şanlıurfa’da 3 tane destek aracını hazırladık, geçen hafta Siverek ilçemiz de bir tanesi başladı günde 3 nokta da interneti olmayan, erişemeyen o çocuklarımıza erişim yapmak için şuan geziyor. Haliliye ilçemizdeki EBA destek aracını dün başlattık A haberde de bu konu oldu arkadaşlarımız gelip bizimle haber yaptılar. Şanlıurfa’da yapılacak çok şey var, hepimize düşen çok iş var.

100 bin öğrencinin yemeğini Milli Eğitim Kendi mutfaklarından karşılıyor.

Yapıcıer; şuan Şanlıurfa’da öğrencilerimiz 100 bine yakın öğrencimiz okullar da yemek yiyorlar bu yemek sürecinde sayın bakanımızın talimatıyla bir çalışma başlattık. Türkiye’de iki tane pilot il var Adıyaman ve Van sonra Şanlıurfa’yı çok açık ve rahat bir şekilde söylüyorum 100 bin öğrencinin yemeği kendi mutfaklarımız da bu hususta bize yardım eden en başta destek veren cumhurbaşkanımız, sayın bakanımızın destekleri, bakan yardımcılarımızın desteklerini arkamız da hep gördük, sayın valimizin desteğini hep arkamız da gördük. Bu nokta da şuan okulların açılmasıyla birlikte 100 bine yakın öğrencimiz 13 ilçemiz de kendi mutfaklarımız da kendi çıkardığımız yemeklerimizle beslenecekler. Oraya gittiğiniz de sizler de okula misafir olduğunuz da yemeklerimizden sizler de yiyin, Şanlıurfa’nın çocukları daha iyi beslensin diyoruz ve onlara kendi içimiz de biz neler yapabiliriz kaygısı içerisindeyiz, bu kaygı asgari düzeyde bize bir motivasyon kazandırıyor, motivemiz artıyor. Elbette karşılaştığımız zorluklar, sıkıntılar olacak bu normaldir biliyorsunuz ateşte pişirilmiş aşı yemek kolay değildir .

90 bin öğrenci taşımalı sistemle eğitim görüyor.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer, Şanlıurfa il genelinde yaklaşık 90 bin öğrencinin taşıma merkezlerine taşındığını ve bu şekilde eğitim gördüğünü belirtti.

Tamamlanan 174 okul'da hizmet verecek

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer, Ankara’da Milli Eğitim bakanlığınca yapılan toplantıda bazı iller önümüzdeki dönem hizmete açılacak okullarını açıkladılar. Bazıları 1 bazıları 2 okul olduğunu belirtti. Ben ise Şanlıurfa’da 174 okulun olduğunu söyleyince Milli Eğitim bakanlığı sizinle toplantı sonrası özel olarak görüşelim. Dedi.  Yapıcıer , bizden önce bu okulların yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi.
Okullarda dezenfekte, maske ve tek kullanımlık önlük üretimi yapıldı.
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer; pandemi sürecinde dezenfekte üretimine Bozova ilçesinde başladık. Şanlıurfa ilinde ise Mesleki Teknik Anadolu lisesinde devam ettik ve 100 bin litre dezenfekte üretimi gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 milyon adet maske üretimini çeşitli okullarımızda gerçekleştirdik. Ayrıca 7 bin 500 adet tek kullanımlık önlük ürettik.

Şanlıurfa’dan tayinler öğretmen açığını büyütüyor.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yavuz, Şanlıurfa’ya bu yıl 2 bin 100 öğretmen atandı. Çeşitli nedenlerle toplam 2 bin 500 öğretmenin tayinleri başka illere çıktı. Önümüzdeki Şubat ayında da bin 100 öğretmenin tayinin çıkması bekleniyor. Mevcut öğretmenlere ek dersler vererek açığı kapatmaya çalışıyoruz.
Öğretmen açığının kapatılması için özellikle bu bölgelere sözleşmeli öğretmen sistemi getirildi.4 +2 yıl olarak başlayan sistem 3+1 yıl olarak değiştirildi. Mevcut sistemin kalması durumunda öğretmen açığının azalabileceğini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum