Önen Brüksel'de

Önen Brüksel'de

Önen Brüksel'de
00 0000 - 00:00

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, 67. Karma Parlamento Komisyon toplantısına katıldı.

TBMM Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, 27-30 Kasım 2011 tarihleri arasında Brüksel’de düzenlenen 67. Karma Parlamento Komisyon toplantısına katıldı.

     Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek’in Ankara ziyaretinin hemen ardından gerçekleşen Türkiye-AB Karma Parlamentosu Komisyonunun 67. toplantısına, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.

     Karma Parlamento Komisyonu toplantısında; Katılım Müzakerelerinde gelinen son durum, Yeni Anayasa, Temel Özgürlükler, Avrupa Birliğine Katılım Öncesi Mali Yardımı (IPA yardımları), Gümrük Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşmaları konulu Ortak Tavsiye Kararı Taslakları, Türkiye - AB Göç Politikaları konuları konuşuldu.

Türkiye’ye Avrupa’dan yatırım geliyorsa, Türkiye’nin AB süreci de aşılacaktır

     AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ’Bu kadar yüklü bir şekilde Türkiye’ye Avrupa’dan yatırım geliyorsa, Türkiye’nin AB süreci de aşılacaktır’ dedi.

     Bağış, Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği rezidansında Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi.

     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimat çerçevesinde gittikleri her yerde Türk vatandaşları ile bir araya gelmeye çalıştıklarını belirten Bağış, Türkiye’nin AB sürecinin kolay bir süreç olmadığına işaret etti.

     Çek Cumhuriyeti’ndeki vatandaşların diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’ye sıcak yaklaşan bir ülkede yaşadığına dikkati çeken Bağış, ülkede yaşayan herkesin bir elçi gibi hareket etmesini istedi.

     Tüm Avrupa’da beş milyondan fazla Türk vatandaşının yaşadığını ifade eden Bağış, ’Biz aslında AB’ye girdik’ diye konuştu.

     Yurtdışında yaşayan vatandaşların dayanışmaya ve özellikle eğitime önem vermesi gerektiğini ifade eden Bağış, yurtdışındaki ailelerin çocuklarının iyi okullarda okumasının çok önemli olduğunu kaydetti.

     Herkesin 2008’deki Çek Cumhuriyeti-Türkiye futbol maçını gururla hatırladığını belirten Bağış, Türkiye’nin o maçta geriden gelip, maçtan galip ayrıldığını anımsatarak, ’Türkiye’nin AB üyelik sürecinde de biz o maçın ruhunu taşıyoruz. O maçı nasıl bırakmayıp son dakikaya kadar mücadelemizi sürdürdüysek AB sürecinde de aynı mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz’ ifadelerini kullandı.

Ülkemizde ve Şanlıurfa’mız da AB kaynaklı proje destekleri artacak

     AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen; Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin doğrudan bilgilendirilmesini sağlamak, AP yetkilileri ile çeşitli düzeyde temaslarda bulunmak ve Türkiye’nin Karma Parlamento Komisyonunda görüşülecek konular üzerinde görüşlerini anlatmak üzere Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyeleri olarak Brüksel’e gittiklerini, halen devam etmekte olan 7. Çerçeve Programı kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliğine tam üyelik müzakerelerinin yürütüldüğünü, Bölgesel Kalkınma, Kırsal Kalkınma ve Sınır ötesi İşbirliği, konularında Hükümetin yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu, yakın gelecekte Ülkemizde ve Şanlıurfa’mız da AB kaynaklı proje desteklerinin artacağına yürekten inandığını söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum