Vergi borçları yapılandırılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borçları yapılandırılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Vergi borçları yapılandırılıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borçları yapılandırılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Vergi borçları yapılandırılıyor
05 Ağustos 2016 - 12:57

Maliye Bakanı Ağbal, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında basın toplantısı düzenledi. Bakanlık Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Bakan Ağbal, “İnşallah bu yapılan yasal düzenlemeyle mükellefler önümüzdeki aylarda en azından bu kurumlarla olan gerek borç ödeme ilişkisi bakımından, gerekse mahkemelerde devam eden davalar bakımından büyük bir kolaylığa kavuşmuş olacaklar. Biz bu kanunu yeniden yapılandırma kanunu olarak ifade ediyoruz. Yeniden yapılandırma kanunuyla vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarını daha az tutarda ve daha kolay bir şekilde ödeme imkanı getiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Davaları ortadan kaldıracak şekilde vergide indirim yapıyoruz cezaları da ortadan kaldırıyoruz”
Kanun kapsamında vergi daireleriyle olan davaları sonlandıracak imkanları getirdiklerinin altını çizen Ağbal, “Vatandaşlarımızla vergi daireleri arasında devam eden davalar var. Bu davaları ortadan kaldıracak şekilde vergide indirim yapıyoruz, cezaları da ortadan kaldırıyoruz. Borçlarını daha az bir tutarda ve daha kolay ödeme imkânına getiriyoruz. Yani vatandaşın geçmişe dönük herhangi bir tereddüdü kalmayacak. Yine daha önce beyan etmeyi unuttuğu vergileri ile ilgili olarak kanun çerçevesinde pişmanlık hükümlerinden yararlanması imkânı getiriyoruz. O da son derece önemli bir kolaylık. İşletmelerimiz çok sıklıkla ifade ediyorlar; ‘İşletme kayıtlarını bir düzeltsek de önümüze baksak, bilânçomuz daha düzgün olsa, daha gerçeği gösterse’ diye bu alamda işletme kayıtlarını düzelecek şekilde de mükelleflerimize imkan sağlıyoruz” diye konuştu.
Bu yasa ile özellikle vatandaşların yurt dışında bulunan varlıklarını Türkiye’ye getirmelerinin önünü açtıklarını belirten Bakan Ağbal, “Yurt içinde sahip oldukları varlıları da işletmelerine kaydetmelerine imkân sağlıyoruz. Ama biz bunu varlık barışı olarak ifade ediyoruz. Bu varlık barışı düzenlemesinin önümüzdeki dönemde Türkiye’ye önemli miktarda kaynak getirilmesine sebep olabilecek bir düzenleme olduğunu da baştan söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Yeniden Yapılandırma Kanunu’nun kapsamını kamu idarileri itibariyle tekrar sizlerle paylaşmam gerekirse kanun kapsamında Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Özel İdareleri ve belediyeler başta olmak üzere kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarımızın alacaklarını yapılandırıyoruz” diyen Bakan Ağbal, şunları kaydetti:
“Vatandaşımızın kamuya olan borçlarını kanunun sunduğu imkânlardan yararlanmak suretiyle kolaylıkla ödenmesi imkanı temin ediyoruz. Yine bu yasayla vatandaşlarımızın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na olan borçlarını, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na olan borçlarını, Orman Genel Müdürlülüğü’ne olan borçlarını yapılandırıyoruz. Kendileriyle istişare etmek suretiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu’nun, TÜRMOB’un, Türkiye Barolar Birliği’nin üyelerinden olan aidatlarını da bu kanun çerçevesinde yapılandırmalarına imkân sağlıyoruz. Tabi bu yeniden yapılandırma kanununun en geniş kapsamlı düzenlemesi vergi alacakları ile ilgili vatandaşlarımızın vergi dairelerine çok farklı vergi borçları var. Gelir vergisi borcu var. Katma Değer vergisi borcu var. Özel tüketim vergisi borcu var. Belki de en çok vatandaşlarımızın motorlu taşıtlar vergisi borcu var. Hangi vergi türü olursa olsun Bu yeniden Yapılandırma Kanunu kapsamında taksitle ve daha az tutarda ödeme imkanı getirilmektedir. Bu kanun kapsamından eğer vatandaşlarımız yaralanırlarsa yine bu vergi dairesine geçmişten gelen vergi borcu varsa vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz. Yani bir vergi aslına bağlı olan vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz. Gecikme faizi ve gecikme zammının tahsilinden de vazgeçiyoruz. Bunun yerine yurt içi üfe oranı üzerinden çok daha küçük çok daha küçük oranlarda bir ilave tutar alacağız.”
Yapılan çalışmalara göre vergi dairelerindeki yaklaşık 6.3 milyon vatandaşın bu kanun hükümlerinden yararlanacağına dikkat çeken Bakan Ağbal, “Geniş bir kitleden bahsediyoruz. Şuanda vergi dairelerine gittiğiniz zaman 6.3 milyon vatandaşımız bir şekilde vergi dairesine borçlu çarpıcı olmasına rağmen özellikle 6.3 milyon borçlu içerisinde 3.9 milyon vatandaşımızın borcu Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden geliyor. Önemli yani çok geniş bir vatandaşımızın vergi dairelerine Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu var kendilerine çağrıda bulunuyorum. Bunların büyük bir çoğunluğu bin liranın altındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi borçları dolayısıyla bu kanun hükümlerinden yaralanmak suretiyle şu geçmişten gelen Motorlu Taşıtlar Vergi borcunu ödesinler. Hem varsa cezasını almayacağız hem de faizlerde büyük oranda indiririme gidiyoruz. Yine bu kanun kapsamında trafik para cezası olan 4.2 milyon vatandaşımız var. Bu da çok önemli ben trafik para cezası olan bütün vatandaşlarıma sizlerin aracılığı ile sesleniyorum. Bu borçları inşallah bu kanun çerçevesinde yapılandırmak suretiyle peşin öderler ya da taksitle bu da son derece önemli bir imkan” dedi.
6.3 milyon mükellefin borçlarının 3.9 milyonunun borcunun bin liranın altında olduğunu ifade eden Bakan Ağbal, “Yani toplam rakam 6.3 milyon vatandaşımızın borcu var. Ama bunun 3.9 milyonunun borcu bin liranın altında bu da şunu gösteriyor. Bizim bu kanun kapsamında yapılandırdığımız alacaklar. Büyük ölçüde bin liranın altındaki alacaklardan oluşuyor. Bu kanun kapsamında trafik para cezaları yanında askerlik para cezası, seçim para cezası, nüfus para cezaları var. Zaman zaman adres değişikliğini bildirmekte gecikebiliyor vatandaşımız buna bağlı olarak nüfus kanunundan kaynaklı olarak para cezaları adlarına tahakkuk ettiriliyor. Dolayısıyla nüfus para cezalarını da bu kanun kapsamında vatandaşlarımız ödeyebilecek. Karayolları Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları var. Bu para cezalarını da bu kanun kapsamında ödeme imkanı var. Yine önemli unsurlardan bir tanesi karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları var. Bu para cezaları da bu kanun kapsamında taksitle ve çok daha düşük tutarla ödeme imkanı olacak” şeklinde konuştu.

Yüksek öğretim öğrencilerini ilgilendiren önemli bir düzenlemeden bahseden Bakan Ağbal, şu şekilde konuştu:
“Burada şuanda yaklaşık YURTKUR üzerinden öğrenim kredisi alıp da bu öğrenim kredisini ödemeyip şuanda bizim vergi dairelerinin takip ettiği 580 bin öğrencimiz var. Bu 580 bin öğrencimizin yaklaşık 1.4 milyar lirada öğrenim kredisi borcu var. Dolayısıyla bu öğrencilerimize de ailelerine de burada seslenmek istiyorum. Bu borçlarını da bu kanun kapsamında çok daha düşük tutarlarda isterlerse taksitle ödeme imkanı geliyor

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum