Urfa\'daki Bu Doğa Harikası Sahipsiz

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’ne 40 kilometre uzaklıkta bulunan “Saklı Cennet Takoran Vadisi” daha fazla hizmet ve keşfedilmeyi bekliyor.

Urfa\'daki Bu Doğa Harikası Sahipsiz

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’ne 40 kilometre uzaklıkta bulunan “Saklı Cennet Takoran Vadisi” daha fazla hizmet ve keşfedilmeyi bekliyor.

Urfa\'daki Bu Doğa Harikası Sahipsiz
23 Temmuz 2016 - 18:31

EŞSİZ GÜZELLİKTEKİ “TAKARON” HİZMET BEKLİYOR

Yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki vadi Siverek’e bağlı Mezra Mahallesi’nden başlayıp Adıyaman Gerger İlçesi’ne kadar uzanıyor. Bölgede akarsular, kaya mezarları, tarihi kalıntılar, yeşil alanlar, kanyonlar, balık ve yüzmeye müsait alanlar yer alıyor. Bölge turizmini kalkındırmak amacıyla 65 kişilik tekne satın alındı.  Takaron Vadisi’ne Türkiye’nin 81 ilinden ve yurt dışından büyük rağbet var. Ancak vadi sakinleri saklı cennete gelen 35 kilometrelik yolun asfaltlanmasını ve konaklama tesislerinin inşa edilmesini talep ediyor.

YOL YAPIMI İSTENİYOR
Şanlıurfa’nın Siverek bölgesinde turizm alanı olarak Takaron Vadisi diye bir yer var” diyen Mehmet Kılıç,  “Alanya’nın Didim Çayı’na benzer, Halfeti’ye  yüz çeker. Yatırım yapılması için söz verdiler. Burada sosyal bir tesis yapılması şart ve ihtiyaçtır. 33 kilometrelik yol için yatırım sözü verildi. Ancak yol yapılmadı. Hala da yol aynı şekilde duruyor” dedi.

BİNBİR GÜZELLİĞE SAHİP
Bölge güzelliklerini öve öve bitirtemeyen Takoran Mahalle Muhtarı Sıtkı Köprülü, “Mağaraları var, tarihi yapıları var, tarihi kalıntıları var, kaya mezarları var” diye sözlerini sürdürdü.

“MÜTEAHHİTLER BİRBİRİNE GİRDİ, YOL YAPIMI DURDU”
Yaşanan bir takım eksiklikler olduğunu söyleyen Muhtar Sıtkı Köprülü, “Burası için tekne alındı. Ancak iskele olmadığı için tekneyi toprağa dayamışız. Gelen gruplar tekneye binmede çok zorluk çekiyorlar.  Konaklama yerleri de yok. Duracağı bir nokta da yok. Yol da yok. Yol ihaleye verildi. Müteahhitler birbirilerini mahkemeye verdi. Yol şu anda duruyor. Siz bir bu kanyona girin, Fırat yatağına bir girin, o manzarayı, o doğal güzelliğini bir görün; çıkmak istemezsiniz. Gerçekten güzel yerler ama sahibi yok. İlgilenen yok.

TEKNE TURU İÇİN KAYMAKAMLIK İZNİ
Muhtar Köprülü, “Gemiyle tur atmanız için mutlaka kaymakamlıktan izin almanız lazım. Gruplar öyle. Tekne bana teslim edilmiş. Anahtarı burada. Kaptanı çağırıyorum ama kaymakamlıktan izin almanız lazım.”

Sahip olduğu doğal güzelliklerle Karadeniz vadilerini aratmayan Takaron Vadisi başta yol yapımı olmak üzere çeşitli alanlarda yatırım bekliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum