Susuz Köy Eşekle İçme Suyu Taşıyor

İlgili kurumların iki kez sondaj çalışmasına rağmen içme suyuna rastlanmayınca köylüler eşekle içme suyu taşımak zorunda kalıyor.

Susuz Köy Eşekle İçme Suyu Taşıyor

İlgili kurumların iki kez sondaj çalışmasına rağmen içme suyuna rastlanmayınca köylüler eşekle içme suyu taşımak zorunda kalıyor.

Susuz Köy Eşekle İçme Suyu Taşıyor
24 Temmuz 2016 - 13:28

ÇEŞME KIŞIN VAR YAZIN KURAK
Siverek’e 40 kilometredeki Takaron Vadisi güzergahında bulunan Küme Kavak Mahallesi her yıl aynı sorunu yaşıyor. Kış aylarında kaynak sularıyla içme suyu ihtiyacını karşılayan mahalleli yaz aylarında kuraklık yaşıyor. Su kaynakları tükenen mahalleliler dağdan verilen kısık şebeke suyuyla ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

“SUYUMUZ YOK”
İki kez sondaj çalışmasına rağmen suya rastlanmadığını belirten  Ömer Beyazşahin, “ Şu gördüğünüz çeşmede bizim köyün ihtiyaçlarının çoğu için bu sudan faydalanıyoruz. Onu da gördüğünüz gibi bizim suyumuz yoktur. Köyümüz perişan durumdadır. Yıllardır bu sıkıntıyı çekiyoruz.”

SAĞLIKLI BANYO İMKANI YOK
Kısıtlı su imkanıyla onlarca kişinin su ihtiyacını karşılamaya çalıştığını belirten Ömer Alhas, “Hayvanlar yukarıda içme suyu ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Kadınlar da onlardan artan sularla bidonlarla, kovalarla, eşeklerle evlerine götürüyorlar. Bu taşıma suyla ne kadar sağlıklı banyo yapılabilir ki?
“KADINLARIMIZ SUYU EŞEKLE TAŞIYORLAR”
Şehmuz Beyazşahin, “Kış aylarında yağmur yağdığı zaman biz biraz rahat ediyoruz. Ancak yaz aylarında bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Bizim kadınlar omuzlarıyla veya eşekle su taşıyorlar. Suyumuz yoktur. Ben devletten suyumuzun olmasını istiyorum.”

“DEVLETTEN RİCA EDİYORUZ”
Hacı beyaz şahin ise, “Suyumuz yoktur. Eski çeşmemiz kurumuştur. Bir damla su gelmiyor. Köyümüzde 35-40 ev vardır. Susuz kalmışız. Devletten rica ediyoruz.” 
“KÖYÜMÜZE SONDAJ VURULSUN”
Küme Kavak Mahalle sakinleri uzman kişiler eşliğinde yeniden su bulma amacıyla sondaj çalışması gerçekleştirilmesini istiyorlar.


YORUMLAR

  • 0 Yorum