Yeni Nesil Televizyonlar Söz Dinliyor


            Bir teknoloji firmasının ürettiği yeni nesil televizyonlara entegre edilmiş bir kamera ve mikrofon bulunuyor.Kumandayı bulamadığınız da yada kullanmak istemediğinizde televizyona “Hi Tv” demeniz yeterli. Artık söz dinleyen televizyonunuzu sesle ve el hareketleriyle kumanda edebilirsiniz.Kanal değiştirebilir , web tarayıcıyı kullanabilir , hatta ses ile kelime yazdırabilirsiniz. 2012 yılında lansmanı yapılan televizyonlar Nisan 2013 ‘de Türkiyede satışa başladı.

Elle kumanda edilebilmenin yanında bu televizyonlarla daha bir çok şeyi yapabiliyorsunuz. Facebook ve twitter hesaplarınızı kullanabilir uyumlu aygıtlarla fotoğraf , müzik , film paylaşımı yapabilirsiniz.

Akıllı televizyonların başka bir dikkat çeken özelliği ise smart hub içindeki fitness bölümü.Burda bir çok şey yapabilirsiniz.Öncelikle boy – kilo – yaş gibi verilerinizi alarak size kaç kalori yakacağınızı ayarlayabileceğiniz bir program çıkarıyor.Sonra çalışmak istediğiniz egzersiz türünü seçiyorsunuz.(Yoga gibi). Size bu türle ilgili videolar listeliyor.İstediğinizi seçerek çalışmaya başlıyorsunuz.

Videoları izlerken kendinizi de görmek isteyebilirsiniz.Bunun için güzel düşünülmüş bir özellik var.Televizyon ekranının yarısına sanal ayna yerleştiriyor.Bunu entegre web kamerasıyla yapıyor.Tüm bunlardan sonra çalışmanızı bitirdikten sonra verilerinizi eğer isterseniz akıllı telefonunuza yönlendiriyor çalışma takibinizi telefonunuzdan da görebiliyorsunuz.

            Başka bir özelleği ise kids uygulaması.Bu uygulama ile çocukları çizgi film izleyebilir oyun oynayabilir.Oynadığı veya izlediği çizgi filmlerin etiketlerini kendi hesabına ekleyebilir.Zamanlayıcı ayarlayabilir çocuğunuzun belirli bir süre bu uygulamaları kullanmasını sağlayabilirsiniz.

 

            Bu kadar özellik bir televizyon için bence fazla.Ben buna ancak bilgisayar derim .Özellikler iyi hoş da fakat bu özelliklere sahip olmak için gözden çıkarmanız gereken rakam ise 4000 tl civarında.

 

Hatice Özateş