Halfeti\'de Kadın Politikaları Müdürlüğü kuruldu

Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmalarla çalışmalarını sürdüren Halfeti Belediyesi, Kadın Politikaları Müdürlüğü kurdu.

Halfeti\'de Kadın Politikaları Müdürlüğü kuruldu

Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmalarla çalışmalarını sürdüren Halfeti Belediyesi, Kadın Politikaları Müdürlüğü kurdu.

Halfeti\'de Kadın Politikaları Müdürlüğü kuruldu
11 Aralık 2014 - 12:55

Kadına yönelik ve kadın odaklı çalışmaları yürütmek için Kadın Politikaları Müdürlüğü’nün kurulduğunu bir basın açıklamasıyla duyuran Halfeti Belediyesi Eş Başkanı Ayşe Durmuş; “Erkek zihniyetinin ortaya çıkardığı toplumsal sorunlar gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Erkek egemen zihniyet kadını eve hapsederken, kapitalist sistem ise kadını metalaştırarak köle haline getirmektedir. Bizler ise demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü anlayışla kadına sosyal, kültürel, ekonomik anlamda destek olmaya çalışacağız. Kadınların eğitim, gelir getirici bir işte çalışma, sosyal güvenlik sistemine dahil olma, şiddet mağduru kadınların toplumsal hayata daha etkin katılmalarını sağlamayı stratejik amaç olarak benimsemekteyiz “dedi.

Halfeti Belediyesi bünyesinde kurulan Kadın Politikaları Müdürlüğü ile kadınlara eğitim desteği vererek, bireysel uygulamaları destekleyeceklerini dile getiren Durmuş; ”Kentsel planları, kentte yaşayan her iki cinsiyetin gereksinimlerini karşılayacak biçimde gerçekleştirmek, kadınların farklı ihtiyaçlarının tespit edilmesi için belediye müdürlüğümüz tarafından kentteki kadın örgütleriyle birlikte ortak çalışma ve incelemeler yapmak, ayrımcılığı ve şiddeti içeren yaklaşımları ortadan kaldırmak için kentteki tüm yurttaşlara yönelik panel, seminer gibi eğitim çalışmaları ve kadınlara hukuk, sağlık, bulaşıcı hastaıklar, iletişim eğitimleri düzenlemek, mahallede kadın parkları yaparak kadınların birbiri ile iletişim kurabileceği yaşam alanları yaratmak Kadın Politikaları Müdürlüğümüz’ün amaçları arasında yer alacaktır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Halfeti Belediyesi Meclisi bünyesinde Kadın Erkek Eşitliği komisyonu kurulduğunu da ifade eden Durmuş; “ Bu komisyonumuz Halfeti’de kadının yaşadığı sıkıntıları tespit etmeye dönük saha çalışmaları yapacak ve bu doğrultuda karrlar alınmasını sağlayacaktır. Bunun yanında meclis kararlarının ve belediye hizmetlerinin kadın eksenli ve kadın bakış açısını içermesi noktasında denetleyici olacaktır” şeklinde konuştu.

Halfeti Belediyesi’nin Halfetili kadınlar ile birlikte, kadın rengini yansıtarak yeni bir Halfeti yaratmayı amaçladığını söyleyen Kadın Politikaları Müdürü Esen Günay ise “ Halfeti’de kadın rengini daha da güçlendirmeye, kadınlara yönelik çalışmaların daha örgütlü bir şekilde yapılmasını sağlamak istiyoruz. Kadınların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarınının sağlandığı, ekonomik hayata katılmalarına destek olacak bir kadın merkezini Halfeti’deki bütün kadınlarımızla birlikte kurmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum