FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİNDE RANDEVUSUZ HİZMET

FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİNDE RANDEVUSUZ HİZMET

FİZİK TEDAVİ ÜNİTESİNDE RANDEVUSUZ HİZMET
00 0000 - 00:00

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde randevusuz hizmet başladı. Hastaneninz resmi internet sitesinden Urfa Haber Ajansı Muhabirinin edindiği bilgiye göre Hastane bünyesinde bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde üç doktor ve fizik tedavi rehabilitasyon eğitimli 6 sağlık personeli ile Şanlıurfalılara hizmet veriyor.

                    10 kabinden oluşan ünitemizde modern cihazlar kullanılarak randevu alma ve sıra bekleme gibi sorunlar ortadan kaldırılıp günde ortalama 80 hastaya hizmet veriliyor. FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON NEDİR?     Fizik tedavi ve rehabilitasyon; Kas iskelet ve sinir sistemiyle ilgili hastalıklarda 1- AĞRI, 2-HAREKET KISITLILIĞI gibi 2 ana sorunun çözümünü sağlar. Gerek bel, boyun, diz, omuz, dirsek gibi ağrısı olan hastalarda; gerekse beyin kanaması, geçirilmiş ortopedik ameliyat, kaza, doğumsal anomali vb nedenlerle hareket kısıtlılıkları ve yürüme sorunlarında, hastanın durumuna göre, ısıtıcı ajanlar, egzersizler, yüksek ve alçak frekanslı elektrik akımları gibi fiziksel tıp yöntemlerini kullanarak, hem fiziksel kapasiteyi en üst seviyeye çıkarmayı, hem de ağrı, tutukluluk ve benzeri yakınmaları gidererek yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır.FİZİK TEDAVİ UYGULAMALARI NELERDİR? Fizik tedavi, fizik vasıtaların tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Işından TENS, enterferans, diyadinami gibi elektrik akımlarına, traksiyondan ultrason, kısadalga, masaj ve egzersize kadar birçok fiziksel tıp yöntemi fizik tedavi uygulamaları içerisine girer. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitemizde uygulanan başlıca fizik tedavi yöntemleri: ·        TENS,enterferans gibi alçak ve orta frekanslı elektrik akımları, ·        Ultrason,Kısa Dalga gibi derin ısıtıcılar, ·        Parafin,infraruj gibi yüzeyel ısıtıcılar, ·        Aletli ve aletsiz egzersizlerdir Fizik tedavinin etkileri nelerdir ? Fizik tedavi uygulamalarının hemen hepsinin ağrı kesici etkisi vardır, ayrıca değişik mekanizmalarla bazılarının ağrılı ve enflamasyonlu dokularda dolaşımı ve dokunun beslenmesini arttırıcı, gergin dokuları esnetici, sert dokuları yumuşatıcı, bazılarının kasları güçlendirici etkisi mevcuttur.Fizik tedavi uygulamalarının yan etkisi/istenmeyen etkisi yoktur ve alışkanlık yapmaz.PARAFİN:İçerisine belli oranlarda sıvı parafin veya değişik yağlar konularak inceltilen ve 50-55 C derece ısıda eriyen hale getirilen parafin kullanılır.ULTRASON:    Tedavide 0.5-3.5 MHz arası frekansların kullanıldığı yüksek frekanslı ses dalgalarıdır Ultrason dalgalarının kas, eklem ve kemik gibi dokular tarafından emilimi (absorbe edilmesi) sırasında meydana gelen ısı ve ısı dışı etkileri nedeniyle sub-kronik ve kronik romatizmal hastalıkların tedavisinde, değişik nedenlerle ortaya çıkan eklem ve yumuşak doku sertliklerinin giderilmesinde kullanılır.İNFRARUJ IŞINLAR: Ünitemizde rezistanslı infraruj üreteçleri kullanılmaktadır.

Çıplak deri üzerine, hastanın tatlı bir sıcaklık duyacağı dozda uygulanır. Uygulama süresi 15-30 dakika arasında değişir. Ağrı kesici ve kas gevşetici etkileri vardır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum