Çorum'da urfa'da dini yaşamlar örnekler verildi

Çorum'da urfa'da dini yaşamlar örnekler verildi

Çorum'da urfa'da dini yaşamlar örnekler verildi
00 0000 - 00:00

Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Osmanlı Medeniyetinde Şehir Sempozyumu’nun 3’ncü oturumunda Osmanlı döneminde dini hayat ve yaşam ele alındı.
Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Şinasi Gündüz tarafından yapılan oturumda tebliğini sunan Prof. Dr. Adnan Demircan,Osmanlı döneminde dini hayat hakkında bilgiler verirken, Urfa’nın dini yaşamlar hakkında örnekler sunarak tebliğini tamamladı.
Doç. Dr. Ahmet Cahit Haksever ise Osmanlı şehrinin kültürel dokusunda tasavvuf konusu hakkında tebliğini sunarak tasavvuf hakkında Çorum örneğini anlattı. Doç. Dr. Ömer İskender Tuluk ise Çorum’da bir son dönem Osmanlı tarikat yapısı hakkında tebliğ sundu. Tebliğde Çerkez Şeyhi Hacı Ömer Lütfi Efendi tekkesi hakkında bilgiler verdi.
Doç. Dr. Selim Özarslan ise Dinin Osmanlı şehrindeki yeri ve dini kurumlar hakkında tebliğini sunarken, Araştırma Gör. Mehmet Alıcı ise Hariciye evrakına göre Osmanlı son döneminde gayri müslümlere tanınan hoşgörü konusunu ele aldı.
Sempozyumun 3.oturumunda öne çıkan konu ise Osmanlı dönemi ile günümüzde dini yapıların toplum üzerindeki algıları ve günümüzde hoşgörü oldu. Şehirleşmelerin dini etkenlere göre değişim sağlandığı ifade edilen oturumda günümüz şehirciliği de irdelendi.(çorum Kent Haber)

YORUMLAR

  • 0 Yorum