bu ağaç sanki baz istasyonu

Şanlıurfa’nın Ödüllü Mahallesinin dünya ile iletişimi komple kesilmiş durumda. Milenyum çağında şebeke sıkıntısı yaşayan mahalle sakinleri dışarıyla iletişim kuramıyor. Hiçbir operatörün çekmediği mahallede telefonlar oyun oynamak için kullanılıyor.

bu ağaç sanki baz istasyonu

Şanlıurfa’nın Ödüllü Mahallesinin dünya ile iletişimi komple kesilmiş durumda. Milenyum çağında şebeke sıkıntısı yaşayan mahalle sakinleri dışarıyla iletişim kuramıyor. Hiçbir operatörün çekmediği mahallede telefonlar oyun oynamak için kullanılıyor.

bu ağaç sanki baz istasyonu
09 Temmuz 2015 - 15:26

Ödüllü sakinleri hiçbir Vodafone, Türkcell ve Avea operatörlerinin çekmediği mahallelerinde ilginç çözümler üreterek telefondan faydalanmaya çalışıyor. Bir ağacın üzerinde sadece 1 nokta çeken şebekeden faydalanarak arayanları görmek isteyen mahalle sakinleri telefonlarını ağacın üzerine monte ettikleri telefon kutusunda telefonlarını bekletiyor. Telefon kutusuna konan telefonlardan sadece arayanları gören mahalle sakinleri konuşmalarını yapmak için telefonlarını alarak dağın yolunu tutuyor. Dağa çıkan mahalle sakinleri görüşmelerini yaptıktan sonra tekrar 20 dakikalık yürüyüşün ardından evlerine ulaşıyor.

“REKLAMLARDA HER YERDE ÇEKİYOR DİYOR”

Ödüllü Mahallesinde ikamet eden vatandaşlar reklamlarda telefon hatlarının her yerde çektiği algınının oluşturulmaya çalışıldığını belirterek; “ Bizim burası Şanlıurfa ile 20 Km biz burada mahrumiyet yaşıyoruz. Şebekelerimiz hiç biri çekmiyor. Reklamlarda şebekelerin her yerde çektiği ve yaşanacak görüşme kesintilerinde kontör iadesinin yapılacağı söyleniyor. Biz kontör lira iadesi istemiyoruz. Bizim şebekemiz çeksin yeter” ifadelerini kullandı.

“CENAZEMİZE YETİŞEMEDİK”

Dünya ile iletişimlerinin olmadığını belirten mahalle sakinleri dışardan kimsenin ulaşamadığını belirterek sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Ödüllü’de ikamet eden Nuri Karataş; “ Dünya ile iletişimimiz yok. Kimseyi arayamıyoruz. Yetkilileri aradık ama kimse ilgilenmedi bizimle. Geçenlerde cenazemiz oldu bizi aramışlar ulaşamamışlar cenazeye yetişemedik” dedi.

“TELEFON ÇEKSİN DİYE AĞACA KUTU YAPTIRDIK”

Telefonları çekmeyen mahalle sakinleri, telefonun tek çektiği noktayı bularak o noktada telefon kutusu oluşturdu. Köyün tam ortasında bulunan bir ağacın üzerine telefonları koymak için marangozda kutu yaptıran vatandaşlar kutuyu ağaç üzerine monte etti. Sadece ağaçta şebeke çektiğini belirten Karataş; “ Cenazemize yetişemedik bizde böyle bir çözüm bulduk ve ağaca telefon kutusu yaptırdık. Burada telefonlar çekiyor ama görüşme yapamıyoruz ses gitmiyor. Sadece telefon çalınca telefonu alarak dağa gidiyoruz görüşmemizi orada yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde acil bir telefon geldi bende ağacın üzerinde konuşmak için sandalye getirdim üzerine çıktım düştüm belimi incittim. Ev telefonlarımızda sıkıntılı diye geçtiğimiz senelerde yetkililer geldi ve hatları topladı. Kimseyle iletişim sağlayamıyoruz. Yetkililerin biran önce bir baz istasyonu yapmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“AĞAÇTAN 1 METRE UZAKLAŞINCA ŞEBEKE GİDİYOR”

Mahallede şebekeler sadece telefon kutusunun bulunduğu ağacın üzerinde çekiyor. Şebekelerin sadece ağaç üzerinde çektiğini belirten Ahmet Kızılelma; “ Şebeke sadece burada çekiyor. Bizde mecburen telefonları burada bekletiyoruz. Ağaçtan 1 metre uzaklaştığımızda şebeke çekmiyor. Bakın şimdi ağaçta şebeke var yere oturursam şebeke gidiyor. Bu kadar zor mu bu sorunu çözmek” diyerek sitemde bulundu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum