Yusuf Güler

Yusuf Güler

Yüzme havuzlarında geleceğin sporcuları yetişebilir

00 0000 - 00:00

Şanlıurfa’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması ve 50 dereceye yükselen sıcakların etkisinden kurtulmak için fıratın azgın sularında yüzlerce Şanlıurfalı genç ve çocuk hayatını kaybetti. Kanallarda bulunmayan cesetler DSİ’ nin suları kesmesi ile bulundu.

 

Şanlıurfa’nın tek yüzme havuzu Gençlik Spor İl Müdürlüğünün yanındaki yüzme havuzu idi. Yıllarca onarım bekleyen bu havuz dönemin Valisi Şahabettin Harput’un görev yaptığı tarihlerde onarımı yapılarak Şanılurfaspor’a geliri verilmişti.Daha sonra özel sektör tarafından bir iki yüzme havuzu faaliyete geçti. DSİ’nin kanal kenarlarına yakın bölgelerde yüzme havuzu yapacağı belirtildi. Ancak bunlar sözde kaldı.

 

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ikinci döneminde bu sorun da çözüldü. Şanlıurfa Belediyesi’nin Ücretsiz Yüzme Havuzlarında şuan 750 çocuk ve gence ücretsiz yüzme kursları veriliyor. Beykapısı, Osmanlı ve Süleymaniye Mahallesindeki yüzme havuzlarında 9 yüzme kursu öğretmeni eşliğinde günde yaklaşık 2 saat kurs veriliyor.Belediyenin ücretsiz yüzme kurslarından faydalananların yaşları 8 ile 18 arasında değişiyor. 6 hafta sürecek olan yüzme kurslarının günde 2 seans şeklinde veriliyor. Yüzme kursu alan 750 kişiden 400’ü Beykapıs’nıda, 230’u Osmanlı’da, 140’da Süleymaniye Mahallesindeki Belediyenin Ücretsiz Yüzme Havuzundan yararlanıyor. Yüzme kursu öğretmenleri çocuklara ve gençlere yüzme kursunun yanı sıra, kötü alışkanlardan uzak durmaları, anne babaya saygılı olmaları konusunda da nasihatlerde bulunuyor. Çocuk yaşta yüzme öğrenin bu çocuklar ileride Şanılurfa’nın yüzme alanında temsil edecek gençleri da olabilirler.

 

Amaçlarının yüzme bilmeyen vatandaşların aşırı sıcaklarda serinlemek için sulama kanallarına gitmesini önlemek olduğunu söyleyen Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, ayrıca maddi imkânsızlıklar yüzünden tatile gidemeyen çocukları da suyla buluşturmayı hedeflediklerini “Çocukların sulama kanallarında boğulmasını istemiyoruz. Kavşaklardaki süs havuzlarında tehlikeye aldırış etmeden serinlemelerini istemiyoruz. Onlar için dezavantajlı 3 mahallede 5 yıldızlı otellerin yüzme havuzlarını aratmayacak yüzme havuzları yaptık. Çocuklarımız ve gençlerimiz gelsinler ücretsiz olarak bu yüzme havuzlarında serinlesinler. Yüzme bilmeyenler için de ücretsiz yüzme kursları başlattık. Yüzme kurslarına ilginin fazla olması beni sevindirdi. İnşallah gençlerimiz artık sulama kanallarında boğulmaz annelerine bu acıyı yaşatmazlar.”dedi

 

Belediye’nin bu yıl ayrıca tüm vatandaşların yararlanacağı 4 adet yüzme havuz yapmayı daha planladığını belirten  Fakıbaba, yeni yapılacak yüzme havuzlarından ikisinin kapalı olacağını belirtti. Fakıbaba “Kapalı yüzme havuzlarımızın suyu ve ortamı doğal gazla ısıtılacak ve yaz kış kesintisiz hizmet verecek. Kapalı Yüzme Havuzlarımızdan biri Batıkent (TOKİ) diğeri Paşabağı Mahallesinde (ŞUTİM) olacak. Açık yüzme havuzumuzda Ahmet Yesevi Mahallesinde yapılacak. Buna ilaveten inşaatı devam eden engelli koordinasyon merkezinde engelli vatandaşlarımıza özel yapılan havuzu da sayarsak bu yıl toplam dört havuz daha belediyemiz tarafından hizmete açılmış olacak.”dedi.

 

            Belediyenin yaptığı bu yüzme havuzları sonrasında vatandaşlarımızın kanallarda yüzme teşebbüsünde bulunmamaları gerekiyor. Artık kanallarda boğulmaların olmasını hiç kimse istemiyor. Ailelere bu konuda büyük görev düşüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum