Yusuf Güler

Yusuf Güler

Suriye’de emperyalistlerin savaşı

00 0000 - 00:00

Suriye’de yaklaşık iki yıl önce başlayan iç savaş tüm hızıyla devam ederken savaştan kaçan değişik etnik kökene mensup Suriye vatandaşları ise başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere kaçarak hayatlarını kurtarmaya çalışıyor. Maddi durumu iyi olan yani parası olanlan Kiralık et tutanak yaşamlarını müstakil olarak, diğerleri ise kamplarda hayatlarını sürdürüyorlar.

Yurtlarını bırakıp gelmeyenler ise hem çatışmaların ve hem de safaleti yaşıyorlar.Özgür Suriye Ordusunun ve diğer grupların kontrolünde bulunan kentlerde elektrik, su ,giyecek ,giyecek sıkıntısı had safhada bulunuyor.

Şanlıurfa’da Adil Saraç ve Yusuf Mert’in öncülüğünde başlatılan kampanya ile Şanlıurfa’dan toplanan gıda ve giyecek maddeleri Suriye’deki mağdurlara veriliyor. Suriye’de üretimin durması, ekonominin dibe vurması, kentlerde çetelerin hakim olması ile tamamen karaborsa ekonomisi hakim olmuştur.sağlık alanında da çöküşün olması bu ülkede iç savaş uzun sürmesi durumunda salgın hastalık, açıklıktan ölümlerde başlayacaktır.

Taşıma su ile değirmen dönmeyeceğini herkes bilmektedir. Bu nedenle bir an önce iç barışın sağlanmasıdır.

Rusya ,Çin ve iran başta olmak üzere bazı ülkeler Esat Hükümetini desteklerken Amerika ve Avrupa Birliği Özgür Suriye ordusunu desteklemektedirler. Suriye’de emperyalist devletlerin savaşı olmaktadır.bu nedenle iç savaş uzamakta ve olan Suriye halkına olmaktadır. Rusya’nın, Çin’in, İran’ın, ABD’nin ve Avrupa birliği ülkelerinin ürettiği silahlar ve bombalar paraya çevrilmekte ve Müslüman kanı akıtılmaktadır. Burada savaşın galibi yoktur. Ölen de öldüren Müslüman kardeşlerimizdir.

Bütün batı ülkelerinde farklı etnik kökenden gelen ve bu ülkelerde yaşayan milyonlarca insan var. Ama hiç birisinde iç savaş yok.savaşın olduğu bölgelerin hemen Helen tamamı İslam coğrafyasıdır. Artık Müslümanlar uyanmalı ve emperyalistlerin maşası olmaktan vazgeçmelidirler.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum