Yusuf Güler

Yusuf Güler

Gap’ın başkenti’nin Su ihtiyacı

00 0000 - 00:00

Şanlıurfa’nın sınırlarının içinde Fırat nehri geçtiği halde yıllarca susuzluk çekti. Türküler yakıldı. GAP projesinin 1994 yılında Harran ile Fırat birbirine kavuştu. Bu tarihten 10 yıl sonra da bölge insanı temiz içme suyuna kavuştu.

 

Şanlıurfa’da mahallelere farklı zaman dilimlerinde günde iki saat su verilirken evler ve apartmanlar büyük depolar hem bina girişine hemde binan en üstüne yapılıyordu. Hidrofor ve şanrafijler su verildiğinde harıl harıl çalışıyordu. Her ikamete su naklinden dolayı yaklaşık 100 lira elektrik bedeli geliyordu.  DSİ tarafından yapılan içmesuyu 1.kısım arıtma tesisinin tamamlanması ve alt yapıdaki noksanlıkların giderilmesi ile 24 saat kesintisiz suya kavuşan Şanlıurfa halkı depolardan, santafijlerden, hidroforlardan ve elektrik paralarından kurtuldu. Yer altı şebekesinin yenilenmesi ile sulara kanalizasyon karışması da durdu. O tarihten beri suya karışan kirlilikten dolayı bulaşan dizanteri başta olmak üzere bir çok hastalıkta büyük azalma oldu.

 

İçme suyu ve yer altı şebeke değişimi dönemin belediye başkanı Ahmet Bahçıvan görev süresi içinde  oldu. DSİ arıtmayı yapsa da takibi önemli.  Şanlıurfa büyüyen bir şehir olması nedeni ile Yani 330.000 m3/gün kapasiteli İçme Suyu 2. Kısım Arıtma Tesisi inşaatına başlandı. Şanılurfa Belediye Başkanı Dr.Ahmet eşref fakıbaba ve ekibinin girişimi ve ısrarlı takipleri sonucu ikinci etap yapılmasına karar verildi.ikinci etabın tamamlanmasıyla birlikte kapasitenin 600.000 m3/güne çıkarılmış olacak.

 

Tamamlandığında kentin 2050 yılına kadar su sorunun ortadan kalkacağı bildirildi. Şanlıurfa Belediye ile Devlet Su İşleri ortaklaşa yürütülen "İçme Suyu 2. Kısım Arıtma Tesisi” inşaatı yaklaşık 2 aydır devam ediyor.

 

İki Kısımdan oluşan Şanlıurfa Belediyesi "İçme Suyu 2. Kısım Arıtma Tesisi” birinci kısmında içme suyu arıtma ikinci kısmında da Şanlıurfa’da yeni imara açılan bölgelerde yapımına başlanan 7 depo, 7 pompa istasyonu ve 30 kilometrelik isale hattı. Mevcut içme suyu arıtma tesisinin kapasitesi 270 bin metreküp iken, ikinci etabın tamamlanmasıyla birlikte kapasitenin 600 bin metreküpe çıkacak. Şanlıurfa’nın önümüzdeki 30-40 yıllık içme suyu ihtiyacının karşılayacak olan "İçme Suyu 2. Kısım Arıtma Tesisi için Dağ Eteği’nde 2 adet, Maşuk’ta 2 adet, Direkli’de 1 adet, Yenice’de 1 adet, Karaköprü’de 1 adet olmak üzere toplam 7 adet depo, 7 adet pompa istasyonu yapılıyor.

 

 “Şuanda 2. İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin inşaat çalışmaları devam ediyor. 3 yıl gibi bir sürede tamamlanması bekleniliyor. DSİ Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa disiplinli bir şekilde 2012 yılında ihale edilerek  2013’ün Ocak ayında inşaat çalışmaları başladı. İçme suyu Arıtma Tesisi 2 kısımdan oluşuyor. İnşaat yeri mevcut arıtma tesisinin hemen yanında. 1. Kısmında Arıtma Tesisi, 2.kısmında ise depo pompa istasyonu ve ana isale hattı bulunuyor. 2. Arıtma Tesisini yapma amacının mevcut arıtma tesisi Şanlıurfa’nın ihtiyacına cevap veriyor ancak imara açılan yen bölgelere 2. etaptan su verilmesi planlanıyor. Bunlar ise Dağ Eteği, Sırrın, Sırrın Karşıyaka, Karaköprü, Maşuk ve Yenice Mahalleleri… Mevcut içme suyu arıtma tesisinin kapasitesinin 270.000 m3/gün iken, ikinci etabın tamamlanmasıyla birlikte kapasitenin 600.000 m3/güne çıkarılmış olacak. Bu da Şanlıurfa’nın önümüzdeki 30 yıllık içme suyu ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor.  

 

50 dereceyi bulan sıcaklıkta 24 saat kesintisiz su demek bunun kıymetini bilip suyu heba etmeyelim.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum