Mehmet Bakay

Mehmet Bakay

Urfa’da Otoparklar ve Park Yasağı

00 0000 - 00:00

Şanlıurfa’nın kent merkezinde mevcut yollar il’in 50 yıl önceki nüfus ve araç yapısına göre planlandığını yetkililer hep dile getiriyor. Çevre yollar ve mevcut yolların genişletilmesi ile rahatlık sağlanmaya çalışılıyor. Ancak, araç sayısında artış ve zaten kafi gelmeyen yollara park edilmesi ile trafik kilitleniyor. Şanlıurfa’da topçu meydanı, 11 Nisan ve cumhuriyet meydanlarının altlarına yapılması planlanan 3 otoparktan biri olan topçu meydanı parkı bitti. Yap işlet devret modeli ile yapılan bu parkın istenen kapasiteye ulaşamadığını görüyoruz.

 

Şanlıurfalı artık hem güvenli hem de trafiği sıkıntıya sokmayacak şekilde araçlarını otoparklara bırakma alışkanlığı kazanmalıdır.bu görevde alacağı tedbirlerle kamuya düşmektedir.

 

Şanlıurfa Belediyesinin yol kenarlarına park uygulamasına parkların olduğu bölgelerde son vermesi gerekir diye düşünüyorum. Sarayönü caddesinde Harran Üniversitesi otoparkı var. Topçu meydanında yeni otopark var. Karakoyun iş merkezi altında otopark var.bu nedenle otopark çevrelerinde yol kenarlarına park yasağı getirmesi gerekmektedir. 11 nisan projesinin bitirilmesi ile de Atatürk caddesine park yasağı getirilmesi ile şehir bir rahatlık sağlayacaktır.

 

Bahçeli evlerin park sorununu topçu meydanı ve 11 nisan meydanı otoparkları büyük ölçüde çözer.

 

 

 

Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Yine iftara yakın saatlerde trafik sıkışıklığını önlemek için trafik komisyonu bir dizi kararlar alacak. Kararlar güzel de önemli olan bu kural ve kararlara uymak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum