Mehmet Bakay

Mehmet Bakay

Sokak çoçuklarının önüne geçilemiyor

00 0000 - 00:00

Şanlıurfa’da çalışan çocuklar için bir çok kurum ve kuruluş çalışma yaptı ve halen de yapmaktadır. Ancak bunun önüne geçilmesi mümkün görülmemektedir. Aileler çocuklarını sokağa bırakmakta ve para kazanması için baskılar yapmaktadır. Sabahın erken saatlerinden itibaren bütün mahalle ve sokaklarda küçük çocukların ellerinde torbaları ile çöplerden kağıt, cam şişe, pet şişe ve satılabilecek malzemeleri toplamaktadırlar. Bu çocuklar çöpleri çoğu zaman yere döküp seçmekte bazende çöpün içine eğilip bu işi yapmaktadır. Bu çocukların sağlıkları gerçekten tehlikede bulunuyor. Çocuklar oyun oynayıp veya o saatte evde uyumaları gerekmekte iken sokakta çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Babaları ve anneleri ise evlerinde rahat uyurken vicdanları elvermekte ve çocuklarının hem sağlığını tehlikeye atmak hemde sokakta çalıştırmaktadırlar.

Kanunlarımız mevcut ancak şikayete maruz durumlarda bu gibi durumlar ortaya çıkıyor. Aksi takdirde isteyen istediği gibi davranabiliyor.

Eski adıyla sosyal hizmetler Şanlıurfa İl Müdürlüğüne büyük görevler düşmektedir. Bunların tespiti, korunması ve ailelerinin sorumlulukları hakkında bilgilendirmeler yapmaları gerekiyor.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum