Mehmet Bakay

Mehmet Bakay

Mustafa Barut ile roportaj

00 0000 - 00:00

RETTA ART MUTFAK & BANYO & KAPI ve İÇ MİMARLIK ,ŞANLIURFA HALKININ TALEPLERİNİ KARŞILAMAK İÇİN HİZMET VERİYOR.

 

 Şanlıurfa Gazetesi ve Şanlıurfa Güncel Haber Sitesi muhabiri Mehmet Bakay Şanlıurfa iş adamı Mustafa BARUT ile röportaj yaptı.

 

 BAKAY; Mustafa bey kimdir kısa kendinizden bahsedermisiniz?

 

 BARUT; 1982 Şanlıurfa doğumluyum, Şanlıurfa Endüstri Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı bölümünü 1999 mezunuyum, mezun olduktan sonra, bir yıl Harran Üniversitesi İnşaat Teknikerliği Bölümünü okudum ve bıraktım, Ardından Lefke Avrupa Üniversitesi İç Mimarlık Bölümünü bitirdim. Mezun olduktan hemen sonra askerlik görevimi yaptım. Ardından iş hayatına Ankara Sitelerde bir fırmada İç Mimar olarak başladım. Bir yıl sonra Bursa’da faaliyet gösteren ve Türkiye’nin her iline ulaşan ve bu piyasada ciddi işlere imza atmış aile şirketimiz olan EDESSA MOBİLYA ’da 5 yıl çalıştıktan sonra Şanlıurfa’ya  yerleştim. Yaklaşık 2 yıldır da kendi firmam olan RETTA ART MUTFAK & BANYO & KAPI ve İÇ MİMARLIK mağazamızda Şanlıurfalılara hizmet vermekteyiz.

 

 

 

BAKAY;  Şanlıurfa’da firmanız faaliyette bulunuyor. Şanlıurfalı hemşerilerinize  iç mimarlara bakış açısı ve mimariye verilen önem hakkında neler söyleyeceksiniz?

 

BARUT; Bu soru aslına bakarsanız değişkenlik arz edebilir. Kimine göre hazır kimine göre ise daha alınacak çok yol olduğu söylenebilir. Ama bu işe teknik açıdan bakıldığında inşaat sektöründe çalışan tüm firmalar bir arada yani ortak payda da toplaya bilirsek bu sorunun cevabı tabiî ki hazır denile bilirdi. Ama ne yazık ki bir kalıba sıkışmış bir şekilde planlamalar yapılıyor. Bu en başta şehir planlamadan kaynaklı sorunlardır. Sonuç olarak bir yapı oluşturulurken, imzayı atan kişiler sadece mimar ve müteahhitlerdir. Bunun sonucunda ise yaşam alanları yine maalesef ki düşünülmeden tasarlanmaktadır .

 

 

 

BAKAY;   Müteahhitler  ve iç mimar arasında bir ilişki veya Ortak çalışma var mı ?

 

BARUT; Sorunun içeriği bu soruda gizli aslına bakarsanız. Sadece müteahhit iç mimar ilişkisi olmaması lazım kaldı ki zaten Şanlıurfa da böyle bir ilişki yok. Ortak çalışma bu yapıyı oluşturacak olan mimar, iç mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisi ve yer alacak olan bütün ekibin orda olması gerekli diye düşünüyorum. Yaşana bilir ve işlevsel mekânlar oluşturmak için bu teknik ekibin bir araya gelmesi gerekli. Ama ne yazık ki bu meslek grupları bir araya gelme oranı neredeyse yok denecek kadar azdır.

 

 BAKAY;  İnşaat sektörüne yapılan yatırımın sizce ne kadarı doğru yapılandırılıyor ve iç mimarinin bunda payı nedir?

 

BARUT; Rakamsal açıdan baktığımızda çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Unutulan bazı detaylar sonucunda çok ciddi mekan çözümleme problemleri meydana gelebiliyor. Bundan dolayı ekstra maddi külfet ortaya çıkabiliyor. Bunun nedeni ise bir ekip çalışması sonucu ortaya çıkarılamayan projelerdir. Fakat iç mimarın bunda payı ne kadardır sorusu ise ciddi manada tartışılabilir. Sebebine gelince bir şeyi kağıt üzerinde tasarlayıp satışa sunduğunuzda bazı detayları gözünüzden kaçırma ihtimali yüksek orana sahip bir yapılaşma var Şanlıurfa’da. Yatırımın doğru projelendirilmesi satışa sunulurken maddi karşılığını alabiliyor müteahhit ama iç mimarın burada projeye olan katkısı, bu kadar ciddi rakamların telaffuz edildiği Şanlıurfa’da çözüm ortağı olarak görülmemektedir.

 

BAKAY,  İç mimarların örgütlenmeleri ile ilgili çalışma var mı ?

 

BARUT ; Bununla ilgili olarak Şanlıurfa’da değerli meslektaşlarımdan bir çoğu ile görüştüm fakat çok ciddi yaklaşmadılar. Bu yüzden bir süreliğine bu konuyu askıya aldım. Girişimlerim devam ediyor biraz daha kapsamlı halde bu konuyu düşünerek birkaç değerli meslektaşımla Şanlıurfa’ya İç Mimarlar Odasını kazandırmak istiyoruz. Umut ediyorum ki en kısa sürede ve olması gereken bu projeyi değerli meslektaşlarımla birlikte faaliyete geçireceğiz.

 

 

 

 

 

BAKAY; Retta Art neler yapar, sektöre yönelik çözüm ortakları ve referanslar! Kimlerdir. :

 

BARUT: Retta Art İç Mimarlık Mağazamızda Sunduğumuz Ürün Yelpazemizde Mutfak, Banyo, PVC  Membran Kapı, İthal Duvar Kağıdı,:Parke, Ankastre Ürünler ve Anahtar Teslim İşler Profesyonel Ekibimizle Yapılmaktadır. Çözüm ortaklarımız ise Hafele ve Franke markasını her ülkede görebilmeniz mümkün, diğer bir çözüm ortağımız Edessa mobil ya ise, mutfak, kapı ve hazır kap ak sektöründe ciddi bir p aya sahip yaklaşık 200 çalışanı ile hem iç piyasa hem de ihracatta çok ciddi çözüm ortaklarımızdan bir tanesidir.

 

Retta Art 2 yıl gibi kısa bir zaman içerisinde müşteri Pörtföyüne İlhan İnşaat / İpek Park Evleri, Atlas İnşaat, İdemen İnşaat, İmza İnşaatıf. Çadırcı ,Atlas Yapı, Özel Ruha Academia Hospıtal Ve Platin İnşaat ,Gibi Sektörde Önemli Yer Tutan Firmalar Referanslarına Eklemiştir.

 

BAKAY; Sayın barut bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 

 

 

BARUT; Ben teşekkür ederim. Bize bu imkanı verdiğiniz içi

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum