Mehmet Bakay

Mehmet Bakay

Açıkta satılan yiyecekler ve Ciğerciler

00 0000 - 00:00

Ramazan ayının gelmesi ile geceleri her köşe başında bir çiğerci bulunmaya başlıyor. Kimisine göre 200 kimisine göre 300 civarında çiğerci sokakları mesken tutuyor. Şanlıurfa’da işyeri açmış, işçi çalıştıran, vergi veren ocakbaşılar ve lokantaların işlerini kıran ramazan çiğercileri yetkililerce kontrol edilmelidir. Şanlıurfa’da kesilen hayvan sayısı belli.Ancak tüketilen sakatat miktarı ramazan ayında 3-4 katına çıkıyor. Erzurum başta olmak üzere dondurulmuş olarak Şanılurfa’ya getirilen sakatatlar insan sağlığını etkiliyor.

 

Yine sıra,kırmızı ve farklı renklerden oluşan içinde ne olduğu belli olmayan içecekler serbeste iftariyelik olarak satılıyor. Bunların da kontrol edilmesi ve insan sağlığına zarar vermeyecek içeceklere izin verilmelidir.

 

 

 

Tarım il müdürlüğünün önceki aylarda yakaladığı tavuk ve etlerin köpeklere yem olarak atılmasında bile köpeklerin yememesi göründüğünde insanların para hırsı için neler yapabileceklerini gördük. İnsan sağlığının değil birkaç kuruş kazanacağı para için kendi hemşerilerinin sağlığını tehlikeye meydan bırakmamaları gerekir diye düşünüyorum. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum