Fethi Küçük

Fethi Küçük

30 Mart 2014 Yerel seçiminin Kaybedenleri

00 0000 - 00:00

30 Mart 2014 seçimini geride bıraktık.Dünyadaki bu fani koltukları kimisi kazandı, kimisi kaybetti. Kazananlar sevindi, kaybedenler üzüldü.Bizler de vatandaşlık görevi yaptığımızın hazzına vardık.

Kimi yaşlı babalar evlatlarının sırtında, kimi felçli anneler ve eşler evlatlarının ve eşlerinin kucağında, kimi hastalar hükümetin tahsis ettiği ambulansla ve sağlık ekipleri nezaretinde sandık başına koştular. Seçim meydanlarında haykırdığı “Dik dur eğilme,ümmet seninle”, “Millet eğilmez,Türkiye yenilmez” sloganlarını tescil ettirmek için...Bundan dolayı seçim yüksek bir katılımla  gerçekleşti.

Bu tür koşuşturma manzaralarını görünce demokrasi adına,İslami şuur adına sevindim. Hani bir karınca Hz İbrahim’i yakmak için hazırlanan ateşi söndürmek için ağzında su taşırda,karıncayı bu şekilde gören birisi:“Ey karınca kardeş ne yapıyorsun?” Karınca: “Şu ateşi söndürmek için su taşiyorum”der.Arkadaşı: “Senin ağzında taşıdığın bu bir zerre su ile bu devasa ateş sönmez ki” deyince karınca: “Evet ben de bunu biliyorum, amma Allah’ın huzurunda bu mesuliyetten kurtulmam içindir” der. İşte insanlar ‘bir oy bir oydur’azim ve şuuruyla fevc,fevc sandık başına koştular, seçimin başlayacağı saati beklemeye koyuldular.Sıraları gelincede seçim pusulasındaki AK Partinin amblemi  altına EVET’i vurarak yüreklerini buz gibi ettiler.İşte buşekildetercihlerini haktan yana kullananlar inşallah kazandılar.

Peki bu seçimin kaybedeni yok mu? Elbette vardır. Acizane aklımın erdiği kadar onu dailahi adalet ve hesap günüperspektifinde izaha çalışayım.

1)         İlmel yakin, aynel yakin,hakkel yakin, olarak İslamın gelişmesine çalıştığı bilinen bir parti varken bu partiyi bırakıp da başka bir partiye oy veren kaybetti. Bu husustaRabbimiz  Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız).Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O’ndan da) yardım göremezsiniz!”(Hud,113)

2)         İnsanları hak yoldan saptırarak başka yollara yönlendirenler kaybetti.İşte bu husustaki bazı Ayet-i kerimeler şöyledir:

“İnkâr eden ve(başkalarını da)Allah yolundan alıkoyanlar şüphesiz doğru yoldan çok uzaklaşmışlardır.”(Nisa,167)

“İnkâr edip Allah yolundan alıkoyanlar ve sonra da kâfir olarak ölenleri Allah asla bağışlamaz.” (Muhammed,34)

44-Cennet ehli cehennem ehline:Biz Rabbimizin bize vadettiğini gerçek bulduk,siz de Rabbinizinsize vadettiğini gerçek buldunuz mu? Diye seslenir.”Evet” derler.Ve aralarından bir çağrıcı,Allah’ın laneti zalimlerin üzerine olsun!diye bağırır.

45-Onlar,Allah yolundan alıkoyan ve onu eğip bükmek isteyen zalimlerdir. Onlar ahireti de inkâr edenlerdir.(A’raf,44-45)

Bakınız böyle düşünen ve inançlı saf insanları bu şekilde hak yoldan saptıranlar için başka bir Ayet-i kerimede Rabbimiz ne buyuruyor:

“Kıyamet gününde kendi günahlarını tam olarak taşımaları ve bilgisizce saptırmakta oldukları kimselerin günahlarından da bir kısmını yüklenmeleri için(öyle derler). Bak ki yüklenecekleri şey ne kötüdür!” (Nahl,25)

Seçim öncesi abilerden bir tanesi mahallemizde bir esnafı sıkıştırmış: “Söyle bakim kime oy vereceksin.” O esnaf kardeşimiz: “Hele o gün gelsin birine veririm.” Abi: “Yok yok söyle kime oy vereceksin” diye sıkıştırınca esnaf kardeşimiz: “Sana ne kardeşim! Belki Komünist Partisine oy vereceğim.”deyince Abi: “Tamam tamam. Sakın AK Partiye oy verme de kime oy verirsen ver” demiş. Nasıl korkusuzca ve cesur söylenmiş bir laf. Değil mi?

3)         Bu seçimde din düşmanı bir partiye oy vereceğini dünya alemeilan ederek adeta insanları bu günahına şahit tutanlarkaybettiler. Zaman gazetesinin yazarlarından Şahin ALPAY köşesinde göğsünü gere gere bütün dünyaya ilan edercesine: “Kararımı çoktan verdim. Bu defa oyum CHP’ye…”diyerek okurlarını da CHP’ye oy vermeye çağırdı.Yine Today’sZamangazetesi yazarı Halil BİLECEN de Twitter üzerinden yazdığı twitte hangi illerde hangi partiye oy vereceklerini açıkladı ve şöyle dedi: “Çatlasanız da İstanbul,Ankara,İzmir, Bursa,Antalya’da CHP;

Manisa,Balıkesir,Erzurum,Adana’da MHP desteklenecek.

Siyasal İslam’a oy yok! Her ilin en güçlü adayı desteklenecek.”

Dini hassasiyeti olan birisi böyle der mi?Bu görüşünü açıklayarak bütün dünya insanlarını kendisine şahit tutar mı?Ne hazin bir durum, ne acınacak bir sonuç.Yazık!..Yazık!..Böyle diyen bu zatlarPeygamberimizin şöyle buyurduğunu bilmiyorlar mı?

Ebu Hureyre(r.a) den rivayet edilmiştir. Rasulullah (s.v.a)’in şöyle buyurmuştur: “Ümmetimin hepsi (Allah tarafından) affolunmuşlardır, yalnız açık günahkârlar değil. Bu (günahkâr) delilerden öyleleri vardır ki; geceleyin bir günah işler, sonra o günahkâr (sabahleyin şuna buna): "Ey falan, ben dün gece şöyle şöyle (bir gece hayatı) yaşadım!" der.HalbukiRabbi,o günah işini örtbas ederek gecelemişti. Fakat bu deli Allah’ın örttüğü perdeyi açarak sabahlıyor (fıskını gösteriyor).”

(Buhari Tecrid-i Sarih, HNO,1995)

Kardeşimlerim! Kur’an-ı Kerimin bize bildirdiği o sonsuz cennet hayatı varken üç kuruşluk dünya menfaati ve geçim gayesi uğruna cehennemlik ameller işlenir mi? İnsanlar hak yoldan saptırılır mı? Allah basiret versin.İşte bu husustaki peygamber müjdesi;

Ebu Hureyre (r.a)’den rivayet edilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v):

“Cennet’te bir arşın kadar (az) bir yer (âlemde)üzerine güneş doğup batan şeylerin hepsinden muhakkak hayırlıdır.” Hadis-i şerifin devamında Rasulullah: “Sabahleyin veya akşamleyin herhangi bir zamanda Allah yolunda (cihada çıkıp) yürüyüş, üzerine güneş doğup batan şeylerin hepsinden her yönüyle hayırlıdır.”  Buyurdular.

(Buhari Tecrid-i Sarih, HNO,1181)

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.(Amin)

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum