Van'da okullara yeni erteleme

Van'da okullara yeni erteleme

Van'da okullara yeni erteleme
00 0000 - 00:00

Sabah saatlerinde Van’a gelen ve il merkezi ile Erciş ilçesinde incelemelerde bulunan Bakan Ömer Dinçer, akşam saatlerinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde bir basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Bakan Dinçer, bugün Van ve Erciş’te eğitime başlama konusunda yapılan hazırlıklarla ilgili incelemeler yaptıklarını söyledi.

Bakan Dinçer, "İlk tespit hakkında görüşlerimi paylaşıyorum. Van ve Erciş’te derslik ve öğretmen ikametleri ile ilgili hazırlıklar konusunda arkadaşlarımız yoğun çalışmalarla kendilerinden beklenen sonucu elde ettiler. Van Valisi’ne konu ile ilgili emeği geçen herkese teşekkür ederim. Erciş’te derslik ihtiyacımız yok. Yarın eğitime başlayacak olursak derslik ihtiyacımızı karşılayacak kadar mevcut dersliğimiz var. İkili eğitime geçersek bile yeteri kadar dersliğe sahip olduğumuz görülüyor. Bütün öğretmenlerimiz kendi evlerinde kalmak istemiyorsa bile onlara hazırladığımız konteynır ve diğer ikametlerde kalabilecek durumda mekanlar hazır. Van merkezde ise derslik sıkıntımız yok. İki yerde de mevcut okullardan kullanılabilir okullar ile konteynır, çadır ve prefabrik dersliklerle ilgili sıkıntı yok. Öğretmen ikametleri ile ilgili çalışmalar var. Bu olumlu gelişmelere karşın yeni bir karar verdik. Bunlardan birincisi, artçı sarsıntıların devam etmesi, okulların İTÜ, ODTÜ, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yeniden inceleme süreci başlattık. Bu sürenin devam etmesinden dolayı Van ve Erciş merkezde incelemelerin tamamlanmasına kadar başlatmamaya karar verdik. Van merkez ile Erciş’te çocuklarımızın devam edecekleri okullarda güvenlik konusunda emin olana kadar ve incelemeler tamamlanana kadar eğitime başlamayacağız. Diğer ilçelerde okullara başlayacağız" dedi.

Bugün yaptıkları bir başka tespitin ise, mevcut okulların yüzde 23’ünün kullanılamayacak durumda olduğunu gördüklerini ifade eden Bakan Dinçer, "Ancak daha önce aldığımız kararlarda 8 ve 12. sınıf öğrencilerin başka ilere nakillerini sağladık. Göç eden aileler var. Öğrencilerin yüzde 20’si başka illere nakledildi. Kaybettiğimiz derslik sayısı ve göç eden öğrenci sayısı karşılaştırıldığında derslik sıkıntımızın olmadığını gösteriyor. 38 bin 461 öğrenci başka illerde ders başı yaptı. Bu öğrencilerden 4
bini gittikleri ilerde sadece kendi derslerine devam etmediler, tüm Türkiye’deki dershanelerde STÖ’lerin kayıtları ile bu çocuklarımızı üniversite ve SBS hazırlık için ücretsiz kayıt yaptı. 2 bin-2 bin 500 öğrencimiz bu dershanelere kayıtlarını yaptırdı. Bu konuda da emeği geçenlere teşekkür ederim. 2 bin 566 öğrencimiz ise naklini talep etti. Bu nakilleri de yapacağız. Öğretmenlerimizi de eğitime almaya yönelik bir program başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak yaptığımız bir ihale ile çağrı merkezini
Erciş’e kuracağız. 100 kişi istihdam edilecek. Bunlarda depremde yaralanan ve sakat kalan öğretmen ve öğrenci yakınlarının velilerinden oluşacak. Depremde doğrudan kendi yaralanan öğretmenler ile eşini ve çocuğunu kaybeden öğretmenlere istedikleri illere nakillerini yapıyoruz. Öğretmenlerin müracaatları varsa onları değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum