Urfa ve 5 il'de odalar güçlenedirilecek

Urfa ve 5 il'de odalar güçlenedirilecek

Urfa ve 5 il'de odalar güçlenedirilecek
00 0000 - 00:00

Alman GIZ kurumunun Anadolu’da yapının güçlendirilmesi programı kapsamında Odaların yapısının güçlendirilmesiyle alakalı bir programda Kahraman Maraş Odasının başkanlığını yapılacağı projeye  Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay odaları katılacak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) 35. meclis toplantısı Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.
Gündemde bulunan maddelerin görüşülerek karara bağlandığı toplantıya KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, KMTSO yönetim kurulu ve KMTSO meclis üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Balcıoğlu, Alman Odalarının yapısı ve işleyişini inceleyerek ve KMTSO hizmetlerini geliştirmek amacıyla Alman Teknik İşbirliği Kuruluşu (GIZ)’nun düzenlediği Teknik İnceleme Programına katıldıklarını söyledi.
Balcıoğlu, “Bu program daha önce Alman GIZ kurumuyla yaptığımız Anadolu’da yapının güçlendirilmesi programının devamı gibiydi. Odaların yapısının güçlendirilmesiyle alakalı bir programdı. Muhtemelen o programın başkanlığını odamız yapacak. Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay odalarının katılımıyla yapılacak.” dedi.
Küresel ekonomik durumu da değerlendiren Balcıoğlu, dünyanın ciddi bir ekonomik kriz içerisinde olduğuna değindi. Yunanistan’ın da bu krizden ciddi şekilde etkilendiğini dile getiren Balcıoğlu, “Bizim ekonomimiz çok şükür oldukça iyi durumda bulunuyor. Yunanistan baktığımızda onlar birçok kazanımını satıyor. Bizim arkadaşlarımız arasında devletin büyük tesislerinin ucuz fiyatla satmayı düşündükleri konuşuluyor. Yunanların büyük kuruluşlarının dışarıya satılmasına sıcak bakıyorlar ama özellikle Türkiye olmasına daha sıcak bakıyorlar. En yakın komşusu olduğu için başka ülkeler alacağına Türkiye alsın diye düşünüyorlar. Bizim arkadaşlarımız da belki bu noktada bir düşünceleri olabilir.” diye konuştu.
Daha sonra DEİK Türk-Portekiz İş Konseyi Başkanı ve Portekiz - İzmir Fahri Konsolosu Fahri Gökyayla, Portekiz ekonomisi, sosyal yapısı, ticaret yapılabilecek alanlar, en çok tükettikleri ürünler ve yatırım imkanları hakkında meclis üyelerine sunum yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum