Urfa\'da madde bağımlılığı konferansı(Video)

Harran Üniversitesi Yeşilay Kulübü madde bağımlılığını önlemek için “Apaçi Gençlik” adlı bir konferans düzenledi.

Urfa\'da madde bağımlılığı konferansı(Video)

Harran Üniversitesi Yeşilay Kulübü madde bağımlılığını önlemek için “Apaçi Gençlik” adlı bir konferans düzenledi.

Urfa\'da madde bağımlılığı konferansı(Video)
24 Aralık 2015 - 15:38

Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde Fen Edebiyat Fakültesi Anfi salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman katıldı.

Konferansa Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cihan Canbeyli, Yeşilay Şanlıurfa Şubesi Başkanı Muharrem Çelik, Şanlıurfa Sosyoloji Derneği Başkanı Mahmut Kaya Öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

 Konferansın açılış konuşmasını yapan Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, Avrupa’da Yeşilay tarzı faaliyetlerin devlet desteğiyle yapıldığına dikkat çekerek, bizde ise gönüllük esasına göre yapıldığını söyledi.

 

Kötülüklerin anası olan içkiye dikkat çeken Rektör Taşaltın; “Yeşilay kurumu Türkiye’nin en önemli ‘Kamuya Yararlı Cemiyetler’ arasında yer alan bir kurumdur. Yeşilay’ın zararlı alışkanlıklarla mücadelesiyle toplumsal yapıya sağladığı faydaları saymakla bitmez. Yeşilay’ın mücadele ettiği zararlı alışkanlıkların başından gelen içkinin içmesi bilinçli bir şekilde ilericilik olarak lanse ediliyor. Eğer içki içmek ilericilik ise herhalde esrar içmek de yarım ilericilik olur.  Toplumumuzu bu tür zararlı alışkanlıklardan korumak için daha çok çaba sarf etmeliyiz. Gençlerimizi zararlı alışkanlıkların kucağına itemeyiz. Toplumumuzun bilinçlenmesi için bu tür konferansların yaygınlaşması lazım. Ben bu konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 Konferansta apaçi gençliğinin tarihi geçmişini anlatarak başlayan İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, İlk olarak Fransa da ortaya çıkan apaçiler,  kenar semtlerinde doğan ve Fransız devrimine koşullarına ayak uydurmayan gençlerden oluştuğunu söyleyerek Türkiye’deki apaçi gençliği de şu şekilde tanımladı,  Onları gökyüzüne uzanan garip saç modelleriyle, içine sığmaya çalıştıkları ünlü markaların çakma, daracık tişörtleriyle. Yaya olarak, otobüste veya Doğan ve Şahin modifiyeleriyle İsmail YK şarkılarını son ses açıp tam gaz ortalarda dalaşanlar olduğunu söyledi.

 

  Toplumsal koşullara ayak uyduramayan gençler, çeşitli maddeleri kullanmaya yeltendiğini söyleyen Ömer Miraç Yaman; “Uyuşturucu, toplum tarafından dışlanan gençlerin sığındığı liman haline getirlmiş. Gençler uyuşturucu maddesiz bir hayat kuramayacak duruma getirilmişlerdir. Kültüreler arası gelirim yaşayan genç kesim, Bu sıkıntılara ek olarak aile baskısı, aşk, maddi sıkıntılar ve anne babalarının olmaması gibi konuları da sayabiliriz. Bunlara destek olacak olan eğitim kurumları ise gençleri bu ateşin alevlenmesine yardım etmektedir. Çıra diye gençleri kullanmaktadırlar” dedi.

 

 ‘Apaçi Gençlik’ Konferansında bu sıfatla yaftalaman gençlerin en temel sorunlarından olan yoksulluk konusunda da konuşan Ömer Miraç Yaman, kendisini en çok etkileyenlerden birinin Mahzun’un hikâyesi olduğunu söyledi. Yaman; “Anadolu’dan göç eden ailesiyle yoksulluk içinde yaşayan Mahzun, çoğu zaman geceleri aç uyumuş. Sabahları kahvaltı yapmadan okula gitmiş, üçüncü derste açlıktan uyuyakaldığı için öğretmeninden sürekli azar işitmiş. Bir gün Öğretmeniyle tartışan Mahzun okuldan kovulmuş. Ve sonunda mahzun bir apaçi olmuş. Hangisi daha iyi? Zaten üniversiteyi kazanacak çocukların daha iyi bir yer tutturmasıyla uğraşmak mı, yoksa kazanma umudu olmayan çocuklarla ilgilenip onları hayata kazandırmak mı?” diye sorunca salonda bulunan eğitimciler ve öğrenciler güzünlendi.

 

Konferansın sonunda Rektör Prof.Dr. Ramazan Taşaltın,  Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman’a katılımlarından dolayı plaket verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum