Ülkemiz Bir Ayıptan Daha Kurtuldu

Ülkemiz Bir Ayıptan Daha Kurtuldu

Ülkemiz Bir Ayıptan Daha Kurtuldu
00 0000 - 00:00

Coşkun ;  YÖK’ün, Danıştay’ın daha önce üç kere iptal ettiği katsayı adaletsizliğini ortadan kaldırmış olması, ülkemizi bir ayıptan daha kurtarmıştır.

 

       Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun yaptığı yazılı açıklamada ; Eğitim-Bir-Sen olarak, yıllardır sürdürdüğümüz katsayı ayıbının ortadan kaldırılması yönündeki talep ve mücadelemizin karşılık bulması, ülkemiz ve sendikamız adına hayırlı ve gurur verici bir gelişmedir. Karar, eğitimin prangaları olarak adlandırdığımız kısıtlamaların bu ülkenin kaderi olmaması adına mutluluk verici olmuştur. Eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldıran ve mesleki eğitimi katleden “katsayı” uygulaması, eğitime direktifle giydirilmiş bir deli gömleğidir. YÖK’ün bu konuda devam ede gelen yanlışı ortadan kaldıran kararını geç kalmış ama doğru bir karar olarak değerlendiriyoruz. Ülkemiz, 28 Şubat sürecinin eğitimdeki vesayeti olan katsayı ayıbından kurtulmuştur. Katsayı uygulaması, o günden bu yana eğitimcilerin vicdanında yer bulmayan bir konuydu. Katsayı bariyerinin kaldırılıp 28 Şubat’la eğitime giydirilen deli gömleğine ilişkin düzenlemenin yapılmış olması, milletimiz adına bizleri son derece sevindirmiştir. Alınan kararla eğitimde fırsat eşitliği tekrar sağlanmıştır.

 

Eğitimde eleştiri alan konuların en başında gelen uygulamanın olumlu sonuçlarına dair bir tek veri bulunmamaktadır. Olumsuz sonuçlarına dair kamuoyunda, başta Eğitim-Bir-Sen olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarından, siyasetten, iş ve meslek örgütlerinden, akademisyenlerden sesini yükseltmeyen kimse kalmamıştır. Yıllardır, imam hatip liselerini bitirme adına meslek liselerini cezalandırmaya yönelik adaletsiz katsayı uygulamasının kaldırılmış olması, gelişen ekonomimize de büyük katkı sağlayacaktır. “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” diye işadamlarının gazete ilanları, mesleki eğitimin “SOS” vermesi nedeniyle gelmiştir. Mesleki eğitimin gerilemesinin, üstün yetenekli öğrencilerin mesleki eğitime yönelmemesinin temel nedeni, haksız katsayı uygulaması olmuştur. 1999 yılından beri mesleki ve teknik ortaöğretim öğrencilerine uygulanan katsayı adaletsizliği, bu okullara ilginin azalmasına neden olmuştur.

 

Günümüzde meslek liseleri başarılı öğrencilerin tercih odağı olmaktan tamamen çıkmıştır. Bu, çok vahim bir durumdur ve Türkiye sanayisinin giderek çıkmaza doğru gitmesi anlamına gelmektedir. Bunun en önemli göstergesi, sanayide yeni buluşların, diğer bir deyişle, alınan patentlerin sayısıdır. 2009 yılında Türkiye’deki firmalar tarafından Türk Patent Enstitüsü’ne 2 bin 588 patent başvurusu yapılmış ve 456 patent alınmıştır. 2008 yılında ABD’nin patent ofisine başvuru sayısı 495 bindir ve o yıl 143 bin tescil alınmış olup diğerlerinin süreçleri devam etmektedir. Bu rakamlar, sanayimizin nasıl bir çıkmazda olduğunun göstergesidir.

 

Umarız daha önceki katsayı çalışmalarında olduğu gibi, yine bir yargı engeliyle karşı karşıya kalmayız. Bu tür girişimlerin ülkemize zarar vereceğini artık herkes bilmeli ve her kesim, Türkiye’nin vesayetten kurtulmasının önemli bir adımı olan katsayı eşitsizliğinin giderilmesini desteklemelidir. YÖK’ün bu noktada attığı olumlu adımı, 200 bini aşkın üyeye sahip, Türkiye’nin en büyük eğitim sendikası olarak sevinçle karşılıyoruz.(Haber Yusuf Güler)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum