tutuklu milletvekilinin maaşları yatıyor ama parayı çekemiyor

tutuklu milletvekilinin maaşları yatıyor ama parayı çekemiyor

tutuklu milletvekilinin maaşları yatıyor ama parayı çekemiyor
00 0000 - 00:00

Genel seçimlerin ardından tahliye talepleri reddedilerek cezaevinde kalmaya devam eden milletvekillerinin maaşları, banka hesaplarında birikiyor. Bugüne kadar her vekil için 84 bin lira hesaplarına yatırıldı. Aileleri ya da avukatları bu parayı çekemiyor.

Gazeteportta yer alan habere göre, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Tutuklu milletvekillerinden, Mustafa Balbay, Engin Alan ve Mehmet Haberala talepte bulundukları için sekreter tahsis edildi. Bu milletvekillerinin maaşları,12 Hazirandan bu yana, ant içme görevini yerine getirdiklerinde ödenmek üzere emanet hesabında bekletiliyor dedi. Tahliye olan milletvekiline TBMMde yemin ettikten sonra biriken maaşı, toplu olarak ödenecek.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal ise Yemin, parlamenter faaliyete katılmanın şartıdır. Mevcut düzenlemelerin hiçbirinde, milletvekillerinin maaşları ödenmez veya bir bankaya yatırılır gibi bir hüküm yok. Tutuklu vekillerin maaşları da ekonomik nedenlerle kıskaç altına alındı ve bugüne kadar ödenmedi dedi.

12 Haziran seçimlerinde, CHPden Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, MHPden Engin Alan, BDPden ise Gülseren Yıldırım (Mardin), Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız (Şırnak), İbrahim Ayhan (Şanlıurfa) ve Kemal Aktaş (Van) cezaevinden milletvekili seçilmişti. Bu milletvekillerinin tahliye talepleri mahkemelerce reddedildiği için tutukluluk halleri devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum