Türk futbolunu yerle bir edecek madde

Türk futbolunu yerle bir edecek madde

Türk futbolunu yerle bir edecek madde
00 0000 - 00:00

F.Bahçe, Beşiktaş, Sivas, İstanbul BŞB, Manisa ve Mersin İY şike, Trabzon ise teşvik girişimi nedeniyle iddianamede yer alıyor. Bu 7 Süper Lig kulübü dışında, Bank Asya 1. Ligde bulunan Giresunsporun da küme düşmesi söz konusu..


İddianamede şike ya da teşvikle suçlanan Süper Ligdeki 7 takım, Futbol Federasyonu Profesyonel Disiplin Talimatı gereği, suçları sabit görülürse Bank Asya 1. Lige düşürülebilir. Disiplin talimatı, şike ile teşviği aynı kapsama aldığı için Trabzonspor da tehlike altında...

 

TFF Disiplin Kurulu, iddianameyi ve delilleri gördükten sonra, suçlu olduklarına kanaat getirdiği takdirde F.Bahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Mersin İdmanyurdu, Manisaspor, Sivasspor ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor hakkında küme düşme kararı verebilir. TFF İcra Kurulu, bu süreci hızlandırabilmek amacıyla dosyaları tek tek gözden geçirecek. Ağustos ayı içinde bu kapsamda bir rapor hazırlayan Disiplin Kurulu, adı geçen takımlarla ilgili olarak yeni bir soruşturma daha başlatacak. Türk futbolunda deprem etkisi yaratacak böyle bir karar çıkması halinde yeni sezon öncesi Spor Toto Süper Ligde radikal bir düzenlemeye gidilmesi zorunlu hale gelecek.

MERSİNE ÇİFTE ŞOK
Bu arada şike ile suçlanan Mersin İdmanyurdunun, bu eylemini Bank Asya 1. Ligde yapması nedeniyle ilginç bir durum ortaya çıktı. Güney ekibinin bir kademe daha alta, 2. Lige düşmesinin söz konusu olabileceği ifade edildi. Öte yandan yine şikeyle suçlanan ve halen Bank Asya 1. Ligde yer alan Giresunsporun da 2. Lige düşme tehlikesi bulunuyor.

İŞTE O MADDE
MADDE 58 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME
(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik pirimi verilmesi de bu kapsamdadır. (2) Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum