Temizlik işçilerinin ev sorunları büyüyor

Türkiye'de ilk olarak Şanlıurfa'da yapılan temizlik işçilerini ev sahibi yapma projesi bitmek bilmiyor.

Temizlik işçilerinin ev sorunları büyüyor

Türkiye'de ilk olarak Şanlıurfa'da yapılan temizlik işçilerini ev sahibi yapma projesi bitmek bilmiyor.

Temizlik işçilerinin ev sorunları büyüyor
05 Kasım 2014 - 16:36

Fakıbaba döneminde başlayan evlerin inşaatı bitti fakat birçok eksiği bulunuyor. 2 ay önce teslim edilmesi gereken evler henüz teslim edilmedi. Teslimattan sonra taksitleri ödemeye başlayacak olan işçiler teslim almadığı evin taksitini 2 aydır ödüyor.   Evlerini Eylül ayında teslim almayı bekleyen temizlik işçileri kirada oturdukları evlerin kontratlarını ona göre ayarladı. Kira süresi dolan aileler evlerini teslim alamayınca açıkta kaldı. Evlerini teslim alamayan temizlik işçileri geçici olarak akrabalarının evlerine yerleşti. 

İNŞAATIN EKSİKLERİ BİTMİYOR 

Temizlik işçileri için yapılan 208 daireli sitenin bir çok eksiği bulunuyor. İki ay önce teslim edilmesi gereken evler henüz teslim edilmedi. Binaların kaba inşaatları bitti fakat çevre düzenlemesi, elektrik, su, doğalgaz ve yol sorunu bulunuyor. Ayrıca sitede sorunların giderilmesi adına hiçbir çalışma yapılmıyor.  Evlerini teslim alamadığını belirten Temizlik işçileri; "Binalar bitmiş durumda Çarşamba günü de anahtar teslimi yapılacak galiba ama alt yapı sorunu var elektrik, kanalizasyon, su, bunların hiç biri henüz hiç yapılmamış. Anahtar teslimi alacağız ama biz gidip içerisinde hiç oturamayacağız. Bundan dolayı çok mağduruz, bize verilen sözde tutulmadı” ifadelerini kullandı. 

İŞÇİLER 2 AYDIR TAKSİT ÖDÜYOR 

Temizlik işçileri için yapılan evlerin iki ay önce bitirilmesi hedefleniyordu. Belediyeye ait bir kooperatif tarafından yapılan evlerin işçilere Eylül ayında teslim edilmesi gerekiyordu. Evlerini teslim alamayan işçiler 2 aydır taksitlerini ödüyor. Evlerini teslim almasının ardından ödemelere başlayacaklarını belirten işçiler; “Evlerimizi teslim alamadık ama 2 aydır taksitimizi ödüyoruz. Ayrıca bize 450 TL ödeyeceğimiz söylendi fakat biz 600 TL taksit ödüyoruz” dedi.  

Temizlik işçileri yaşanan durumdan mağdur olduklarını belirterek; “İki aydır taksit ödüyoruz ama halen evler bitmemiş ve taksitler 450 olacaktı şimdi ise 600 artmış. Bizim anlatmak istediğimiz Fakıbaba’nın zamanında taksitle kredi çekildi, ne kadar taksit olacak onlar biliyor onlar bunun hesabını yapmıştı. Bize en fazla 450 dedikleri için biz yazıldık yoksa yazılmazdık, biz temizlik işçisiyiz. Bizim aldığımız aylıkta belli biz kiracıyız.

Peşinat olarak 10 milyar yatırıldı 40 milyar kredi kullanıldı toplamda 9 sene vadeli, 660 9-10 senede 71 milyar civarında olacak. Bize 40 bin denildi ama 45 bin vermemiz gerekiyor. Çünkü 1 sene de bankanın faizi var. Toplam peşin almak isteyen 50 milyar vermiş olacak. Her bir blokta 52 daire 1 etapta toplam 208 daire 2 ay önce teslim edilmesi gerekiyordu ama şimdi iki ay geçmiş. Bunun gecikme sebebi seçimler araya girdi, yeni belediyelerde bunun üstüne durmadılar” sözlerini sarf etti. 

UrfaHA

 

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız  

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız 

YORUMLAR

  • 0 Yorum