Teknolojiye yenik düştüler

1762 yılında ferman ile başladı. Bir teşkilata bağlı resmi izin alınarak yapılıyordu.

Teknolojiye yenik düştüler

1762 yılında ferman ile başladı. Bir teşkilata bağlı resmi izin alınarak yapılıyordu.

Teknolojiye yenik düştüler
20 Kasım 2014 - 17:36

103 yıl sonra yani 1865’te başka bir yasa ile sona erdirildi. Ancak meslek bitmedi, yine de sürdürüldü. Birçok kişi için ekmek kapısı halini aldı. Her resmi dairenin önünde bu mesleği yapanlara rastlamak mümkündü. Teknoloji ilerledikçe onlar geriledi. Günümüzde bu mesleği sürdüren son birkaç kişi kaldı.

Şanlıurfa’da bir zamanlar maliye ve adliye gibi resmi dairelerin önünde kuyruk oluşmasına neden olan arzuhalcilik mesleği teknolojiye yenik düştü. Yoğun geçen günlerde iş yetiştirmekte zorlanan arzuhalciler, okur-yazarlık oranının artması ve teknolojinin gelişmesi ile müşteri arar oldu. Çoğu kişiye ekmek kapısı olan bu mesleği sürdüren son birkaç kişi kaldı.  Arzuhalcilik, yok olan meslekler arasına girmek üzere.

“ARZUHALCİLİK ÖLDÜ”

34 yaşındaki Yakup Kestop, 19 yaşından beri Şanlıurfa’da bu mesleği yapıyor. Kestop, 10 yıl öncesine kadar arzuhalciliğin popüler olduğunu söylüyor. “Teknoloji gelişti, son yıl içinde bu meslek bitti” diyen arzuhalci Yakup Kestop espri yapmayı da ihmal etmiyor; “Daktilocuların koruma altına alınması lazım. Neslimiz tükeniyor çünkü.” 

“BİZE VERİLEN SÖZ TUTULMADI”

Eski hükümet konağının yıkılması ile yeni nüfus müdürlüğünün yanında arzuhalciler için de yer yapılacağı sözü verildiğini belirten Kestop “Eski nüfus dairesinin orada yerlerimiz vardı, baraka şeklinde 15 tane küçük kulübe. O zaman 30’a yakın arzuhalci vardı. Devlete vergimizi veriyorduk, maliye kaydımız vardı. Nüfus dairesi yıkıldı, burada da bize yeni yer vermediler. Yeni nüfus dairesinin orada size yer yapacağız dediler ama yer vermediler. Siyasetçilerimiz sözünde durmadı” şeklinde konuştu. İş yapamadıklarını da ekleyen Kestop, 15 yıldır sürdürdüğü mesleğini bırakma noktasına gelmiş; “İŞKUR’a başvuruda bulundum. Artık ne iş çıkarsa onu yapacağım” dedi.

Teknolojiye yenik düşen arzuhalcilerden geriye kalanlar da mesleğini bırakma noktasına gelmiş durumda.

UrfaHA

 

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız  

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız


YORUMLAR

  • 0 Yorum