Tavşanlı Ulu Cami İmamı Çağırtkan Emekliye Ayrıldı

Tavşanlı Ulu Cami İmamı Çağırtkan Emekliye Ayrıldı

Tavşanlı Ulu Cami İmamı Çağırtkan Emekliye Ayrıldı
00 0000 - 00:00

Tavşanlı Ulu Camii İmam Hatibi Mehmet Çağırtkan son vaazını verip Cuma namazı kıldırarak emekliye ayrıldı. Verdiği vaaz sonrası cemaatle helalleşen Çağırtkan, emeklilik sebebinin ise kanuni olarak yaş sınırını aşmasını gösterdi. 1968 yılında din hizmetleri görevine başlayan Mehmet Çağırtkan, “Her ne kadar resmi olarak görevim sona erdiyse de sağlığım el verdiği ve görev verildiği sürece hizmete devam edeceğim” dedi.
Çağırtkan, “Kılacağımız Cuma namazı ile 8 Kasım 1968’te Kavaklı Camii’nde başlamış olduğum imam-hatiplik görevini artık tamamlıyorum. 43 senelik görevim bugün sona eriyor. Ben bu mesleği çok sevdim. Sağlığım el verdiği sürece yapacağım dedim. Bu güne kadar direndim ancak kanunen görevimden ayrılıyorum. Kanunen resen emeklilik adı altında görevimin son günü. Sağlığım sıhhatim yerinde hizmetime bundan sonra gayri resmi olarak devam edeceğim. Görevimi severek yapmaya çalıştım, Görevimizin cemaatle iç içe olmasından dolayı herkesle münasebet içerisinde bulundum. Uzun süre mihraplarda ara sırada minberlerde, kürsülerde, görev verildiğinde sizlerle iş içerisinde bulunduk. Sizlere hizmet etmeye gayret ettik” dedi.
Çağırtkan,Ulu Camii’nde 1959 yılından beri görev yaptığını söyleyerek; “ babam bu Camii’nde müezzindi, dedem burada müezzindi. Bizim sülalelimizin hizmetin burada 1924 senesinde başlamış. Bundan sonra da bizim sülaleden biri gelir mi Allah bilir” diye konuştu.
Çağırtkan, “ münasebetim içerisinde benim imam olarak, önünüze geçip namaz kıldırmış,hutbe okuyup, vaaz veren bir kişi olarak sizler üzerine hakkım geçmişse yerden göğe kadar hepsini ben size helal ettim. Sizlerden de helallik istiyorum. Sizlerde hakkınızı helal edin” diyerek Tavşanlı cemaatinden helallik istedi. Çağırtkan, cemaatten helallik isterken duygulu anlar yaşadı.

www.sanliurfagazetesi.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum