Tanal'dan Şanlıurfa Turizmine ilgi

Tanal'dan Şanlıurfa Turizmine ilgi

Tanal'dan Şanlıurfa Turizmine ilgi
00 0000 - 00:00

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Av. Mahmut TANAL Peygamberler Şehri Urfa’nın turizm açısından gelişmesi kalkınması için, THY Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunarak, turizmi destekleyici fiyat politikaları uygulanmasını istedi.


Tanal, aynı şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunarak, turistik bağlamda büyük önem arz eden Şanlıurfa’nın turistik altyapısının tam anlamıyla işler vaziyette olması için gerekenin yapılmasını istedi.


Kültür Turizmi, doğal ve tarihsel kültür varlıklarını, kültürel etkinlikleri ve güncel sanat eserlerini bazı sosyo-ekonomik olguları turistik bir ürün biçiminde gezginlerin hizmetine sunan bir turizm anlayışıdır. Yalnızca tarihsel olanı değil, günceli de kapsamaktadır. Her ne kadar turizm bugüne kadar Türkiye’de gerektiği önemi alamasa da, doğal ve kültürel değerlerin öğrenilmesi ve sevilmesi; az gelişmiş bölgelerin ekonomik yönden canlanması; gelirin az gelişmiş bölgelere yayılması açısından önem taşımaktadır. İç turizm halkın yaşam kalitesinin artmasında, sosyal alanda daha kaliteli, ekonomik anlamda daha üretken bir toplum olabilme yolunda önemli bir adım atmasında katkıda bulunmaktadır. Türk Hava Yolları, Türkiye’de havacılık sektörünün amiral gemisi niteliğindedir. Bölgelere uyguladığı sefer politikalarıyla o bölgenin gerek turizmini gerekse iç pazar hareketliliğini arttırarak bölgesel refahı arttırmaktadır. Turizmin her döneme yayılması için ilgili kurumlar seyahat kültürünün artması için gerekli çalışmaları yapmalı, ekonomik koşullar nedeniyle turizm kültürünü tanıma fırsatı bulamayanlara özel promosyonlar yapıp bölgesel turizmi desteklemeli, basın ve yayın organları daha aktif kullanılarak ve ulaşım imkânları daha etkinleştirilerek bölgesel kalkınma sağlanmalıdır.
Peygamberler şehri diye anılan Urfa’nın 8000 yıl öncesine kadar uzanan zengin bir târihi vardır. Hatta hazret-i Âdem ile Havva’nın bir müddet Urfa’da kaldığı rivâyet edilir. Arap târihçilerine göre “Tufan”dan sonra hazret-i Nûh tarafından kurulan 18 şehirden biri de Urfa’dır. Böylece Urfa ilk yerleşim merkezlerinden biridir. Kuruluşundan bu yana Urfa, yüzlerce efsâne ve hikâyeye konu olmuştur. Bu bağlamda;
Bölgeye yapılan sefer sayılarını ve fiyat politikalarını incelediğimizde, bölgesel turizmi destekleyici politikaların uygulanmadığı görülmektedir. Fiyatları göz önüne aldığımızda İstanbul’dan Urfa’ya uçak yoluyla gidiş dönüş ayarlanması halinde yaklaşık 500 TL’ye kadar uzanan yolculuk masrafları ortaya çıkmaktadır. Bu diğer illere nazaran çok daha fazla fiyatın uygulandığı görülmektedir. Gerek yurtdışından gelen turistler, gerekse yurtiçi turistik geziler düzenleyen bireyler bu fiyat politikaları karşısında maddi anlamda yara almaktadırlar. Örneklendirmek gerekirse, 29.11.2011 tarihinde Şanlıurfa’ya gidecek olursak yaklaşık 300 TL gibi bir fiyat ödemek zorundayken, Antalya’ya 180 TL gibi bir fiyatla rahatlıkla gidilip dönülebilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.  Bu fiyat politikaları Şanlıurfa gibi çok zengin bir kültürel mirasa sahip bir şehrin bölgesel anlamda kalkınmasını, toplumsal refah seviyesinin artmasını engellemektedir. Dolayısıyla bölgede bulunan esnaf ve sanatkârlar da sahip olmaları gereken refaha sahip olamamaktadırlar.  Bu bağlamda, gerek tarihi dokusu, gerek ören yerleri gerekse kültürel farklılıklarıyla Şanlıurfa Türkiye’yi en iyi şekilde yansıtan kültürel bir ayna niteliğindedir. Bölgeye yapılan sefer sayılarını fiyat politikalarını gözden geçirerek, bölgesel turizmi destekleyici politikaların uygulanması sağlanmalıdır.Bu sefer sayıları ve fiyat politikaları ve kültürel faaliyetler vesilesiyle bölgesel kalkınmanın turizmle birlikte artması sağlanmalıdır.Bölgesel kalkınmanın sonucu bölge halkı ve bölgede bulunan esnaf ve sanatkarlar daha refah bir hayata sahip olacaklardır.Yukarıda arz ve izah edilen konuların gerçekleştirilmesi için, kurumunuzun Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya yönelik uygulamış olduğunuz fiyat politikalarını makul seviyeye indirilmesi ve bölgeye turizm aracılığıyla kalkınma bağlamında her türlü politikanın uygulanması hususunda gereğinin yapılmasını sevgi ve saygılarımla arz ve teklif ederim. Dedi (Haber Yusuf Güler)


YORUMLAR

  • 0 Yorum