Şanlıurfa Vekillerinin dili

Şanlıurfa Vekillerinin dili

Şanlıurfa Vekillerinin dili
00 0000 - 00:00

24. dönem TBMM Albümü yayınlandı. Kürtçe de albüme girdi. Buna göre 37 milletvekili bildiği dil kısmına Kürtçe’yi de ekledi. Peki Urfa vekilleri hangi dilleri ekledi?

Şanlıurfa Milletvekillerinden yörede konuşulan dilleri anlıyor. Vekillerden Akyürek ve 2 BDP’li vekilin dil hanesinde Kürtçe yer alıyor.

Albümde Şanlıurfa Ak Parti Milletvekillerinden Hukuk Fakültesi mezunu Yahya Akman, İngilizce ve Arapça, Lise Mezunu İşadamı ve Çiftçi Mehmet Akyürek Arapça ve Kürtçe, Serbest Ticaret adamı ve Çiftçi olan Seyit Eyüpoğlu iyi derecede Arapça, İdari Bilimler Fakültesini bitiren Abdülkerim Gök İngilizce, Arap Dili Edebiyatı bölümü mezunu olan Kasım Gülpınar ise 4 dili çok iyi derecede konuşabiliyor. Fransızca, İngilizce, Arapça ve Farça’yı çok iyi bilen Gülpınar Şanlıurfa’nın en fazla dil bilen Milletvekili.

Çevre Mühendisi olan Mahmut Kaçar albümde iyi derecede Arapça ve İngilizce bildiğini belirtmiş.

Kamu Yönetimi Mezunu olan Abdülkadir Emin Önen ise İngilizce ve Çince olmak üzere 2 dil biliyor. Arap Dili mezunu Halil Özcan ise Arapça ve İngilizce, Gazetecilik mezunu Zeynep Armağan Uslu ise İngilizce bildiği aktarılıyor.

BDP’li 2 milletvekilinden tutuklu bulunan İbrahim Ayhan’ın Ziraat Mühendisi olduğu ve İngilizce ile birlikte Kürtçe dilini iyi konuştuğu belirtilirken, İbrahim Binici’nin ise Lise mezunu olduğu ve iyi derecede Kürtçe bildiği belirtilmiş. Albümde Bakan Faruk Çelik’in ise dil bilgisi yer almıyor.

Bu arada Urfalı vekillerin çocuk sayısı ortalaması 6. En fazla çocuğu olan Seyit Eyüpoğlu. 18 çocuğu olan Eyüpoğlu’nu 2. sırada Yahya, Akman, Mehmet Akyürek ve Halil Özcan 6 çocukla takip ediyor. BDP’li İbrahim Binici’nin 5, Bakan Faruk Çelik’in ise 4 çocuğu var.

En genç milletvekillerinden 36 yaşındaki Mahmut Kaçar ile Zeynep Armağan Uslu’nun birer çocuğu bulunuyor.

Kasım Gülpınar’ın 3, Abdülkerim Gök ve BDP’li İbrahim Ayhan’ın 2, çocukları var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum