Kriz Esnafı Vurdu

Küresel ekonomik kriz Şanlıurfa'yı vurdu. Şanlıurfa'da özellikle bilgisayar ve elektronik sektöründeki küçülme nedeniyle onlarca firma kapandı.

Kriz Esnafı Vurdu

Küresel ekonomik kriz Şanlıurfa'yı vurdu. Şanlıurfa'da özellikle bilgisayar ve elektronik sektöründeki küçülme nedeniyle onlarca firma kapandı.

Kriz Esnafı Vurdu
31 Aralık 2013 - 23:00

İşyerleri ekonomik sıkıntıdan masraflarını çıkaramazken, bazı toptancı firmalar ise perakende satışlara başladı. Şanlıurfa ve bir çok ilde şubesi bulunan Adana Myro firması da krizle beraber perakende bilgisayar hatta oem satışlarına başladı. Kriz nedeniyle esnaf dükkan kirasını çıkaramadığından dert yanarken büyük şirketlerde işçi çıkartarak maliyetlerini düşürerek küçülmeye gitti.

Bahçelievler semtinde berberlik yapan Halil Bademci günde 2-3 kişiyi ancak tıraş edebildiklerini belirterek “Bilindiği gibi Şanlıurfa’da işsizlik var sabandan beri burada da iş olmadı günde 2 veya 3 kişi tıraş edebiliyoruz buda ancak masrafı falan kurtarıyor  kiralar pahalı yani Türkiye’de işsizlik almış başını gidiyor.

Kimsenin tıraş olacak parası yok örneğin buraya gelen adam pazarlık ediyor şu fiyata tıraş ediyor musunuz? diye bizde mecburen dükkanın masrafları çıksın diye tıraş ediyoruz. Diğer sektörlerde ölmüş durumda küçük esnafların hepsi çöktü ama büyük şirketler ise aksine zam yapıyor. Tabiî ki bunlar hükümetten doğuyor hükümet millete destek çıkmayınca küçük esnaflarda çöküyor.” diye konuştu.

Esnafın bu yıl boyu sürekli zarar ettiğini o nedenle dayanamayanların kapısına kilit vurmak zorunda kaldığını dile getiren Ahmet Kaşıkçı ise “Tabi işsizlik yaygın bir hale gelmiş hükümetimiz halen bu konu hiçbir çözüm arayışı içerisinde değil. Küçük esnafın hali perişan durumda yani hükümetimiz küçük esnafa kredi gibi bir şey açmış olsa belki esnaf ayakta duracak dükkanını kapatmak istemeyecek ama bu şekilde olunca özellikle Şanlıurfa’da küçük esnafların şuanda artık sonu geldi. Biran önce hükümetimiz bu olaya el atarsa hepimiz mağdur olmaktan kurtulacağız .” dedi.

Bilgisayar sektörünün krizle büyük yara aldığını dile getiren bilgisayar firması sahibi Mehmet Dodanlı “Şanlıurfa’da bilişim sektörü can çekişiyor. Devletin küçük esnafa destek vermiyor. Ben kira veriyorum. 6 ayda bir kira stopajı veriyoruz Dünya genelinde küresel kriz olduğundan dolayı dolarında yükselmesinden dolayı elektronik sektörü özellikle dolara bağlı olduğundan dolayı işleri %70 - %80 oranında azaltmıştır. Bunun içinde küçük esnaf zarar görüyor işsizlik eleman çıkarmalar ve iş yeri kapatmalar gibi olaylar oluyor.” dedi.(

YORUMLAR

  • 0 Yorum