YURTLAR AÇIK KAPI SİSTEMİ

YURTLAR AÇIK KAPI SİSTEMİ

YURTLAR AÇIK KAPI SİSTEMİ
00 0000 - 00:00

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Yuvası’nda incelemelerde bulundu.Burada çiçeklerle karşılanan Bakan Kavaf, yurtta bulunan çocuklardan yakından ilgilendi. Şanlıurfa Valisi  Nuri Okutan ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürü İsmail Barış ile birlikte Sabancı Kız Yetiştirme Yurduna geçen Bakan Aliye Kavaf, burada kızlarla masa tenisi oynadı. Şanlıurfa Valisi  Nuri Okutan’ın çocuklara oyuncak dağıtırken; Bakan Aliye Kava kızlarla masa tenisi oynayarak yurtlarda kalan çocuklara moral verdiler. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı çocuk evini ziyaret eden Bakan Kavaf ve Vali Okutan, daha sonra 80. Yıl Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi’ne geçtiler. Burada zihinsel engelilerle yakından ilgilenen Bakan Kavaf ve Vali Okutan, son olarak son olarak inşaatı devam eden Sosyal Bakım Rehabilitasyon Merkezi ile Engelsiz Yaşam Merkezini inceledi. 

İnşaatı devam eden merkezlerde incelemelerde bulunan Bakan Kavaf, yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaret sonrası basın mensuplarının yurttan kaçan kız çocukları ile soruları cevaplandıran Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf; Yurtlarımız açık kapı sistemi orada kalan çocuklarımız hayatın içinde yaşayan çocuklarımız. Okula gidiyorlar. Dışarı çıkıyorlar. Ailelerine gidiyorlar. Kaçırılmak yada kaçmak diye bir şey yok. Zaten okula gitmek için yurttan çıkıyor. Açık kapı sistemi, alış veriş yapmak, markete gitmek için ihtiyacını karşılamak için istediği zaman yurttan çıkıyor. Kaçmak diye bir şey yok… Ama yurtta kalmak istemeyebilir. Zaman zaman tabi aileleri tarafından da itilmiş, psikolojileri de çok sağlıklı olmayan çocuklar. Bunalmış ve sıkılmış olabilir. Uzaklaşmak isteyebilir. Yurdu terk etmek isteyebilir. Kaçmak ile terk etmek farklı şeylerdir. Dedi.

Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ;daha sonra Şanlıurfa’dan ayrılarak Ankara’ya gitti.Bakan’ın ziyaretine Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, ilgili kurum Müdürleri ile AK Parti İl Başkanı Ahmet Düşünür’de katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum