Yemek kursuna katılan kursiyerlere sertifikaları verildi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından periyodik olarak düzenlenen Yemek Kursuna katılan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Yemek kursuna katılan kursiyerlere sertifikaları verildi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından periyodik olarak düzenlenen Yemek Kursuna katılan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Yemek kursuna katılan kursiyerlere sertifikaları verildi
30 Kasım 2016 - 15:50

Sertifika töreninin yanı sıra Urfa mutfak kültürünü anlatan 'Tandırlıktan Gelen Lezzet' adlı kitabın tanıtımına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Urfa mutfağını dünyaya tanıtmamız lazım" dedi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Mutfak Müzesi'nde periyodik olarak düzenlenen Yemek Kursuna katılan kursiyerler gerçekleştirilen programla sertifikalarını aldı. İki aydan bu yana Öğretici Ayşe Açanal'ın eğitim verdiği kursiyerler Urfa mutfak kültüründen gelen ve birbirinden leziz yemekleri yapmanın püf noktalarını öğrenirken, aynı zamanda eğitimlerini aldıkları sertifikalar ile diplomalaştırdı. Sertifika dağıtım töreni ise renkli görüntülere sahne oldu. Tören öncesi gelen konuklara öğrendikleri yemekleri tattırmanın heyecanı içerisine giren kadınlar mutfakta hünerlerini sergilerken, tatlı rekabetler yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkan Nihat Çiftçi'nin de mutfakta ziyaret ettiği kadınlar, kendilerine bu imkanı sunan Başkan Nihat Çiftçi'ye teşekkür ederken, Urfa kültürünü öğrenmenin mutluluğunu yaşadıklarını söylediler. Kadınlarla bir süre sohbet eden Başkan Nihat Çiftçi, talepten dolayı kadınları tebrik ederek, kursların önümüzdeki dönemlerde de süreceğini dile getirdi. 

BAŞKAN ÇİFTÇİ, "URFA MUTFAĞINI DÜNYAYA TANITMALIYIZ"

Ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yayınları arasına katılan Yazar Lütfiye Akalın'ın 'Tandırlıktan Gelen Lezzet' adlı kitabı ile Yazar Hamdullah Közcü'nün 'Urfa Mimarisinde Kabaltılar' adlı katibanı tanıtım programına katılan Başkan Nihat Çiftçi, "Urfa mutfağını dünyaya tanıtmalıyız" dedi. Burada bir değerlendirme yapan Başkan Çiftçi, "Geçen yıldan başlayan bir mücadele var. Şanlıurfa'nın gastronomi şehri olması ve bunun UNESCO tarafından tescil edilmesi olayı. Kamuoyunun bilmesinde fayda görüyorum UNESCO yetkilileri yaptığımız görüşmelerde bize 'Siz, evet zengin bir mutfağa sahipsiniz. Gastronomi anlamında çok zenginliğiniz var. Fakat şehrinizde bunun sunumunu gerçekleştiremiyorsunuz' denilmişti. İşte bugünkü programımızda artık bu yönde çok önemli adımlar atıyoruz. Şanlıurfa mutfağı tüm dünyaya tanıtılacak. Kaynak haline getirildi ve uygulama noktaları belirlendi. Ben emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum. Öte yandan Kabaltılarımız da Urfa'nın simgesi durumundalar. Tüm bu değerlerde bir kaynak şeklinde ele alındı. Bilindiği gibi Kabaltılarımız Urfa'mızın ender mimarisinin birer ürünü. Bu çok değerli iki kaynağın da hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Şanlıurfa hepimizin, Şanlıurfa'ya sahip çıkacağız' diye konuştu.

KURSİYERLERE SERTİFİKALARI VERİLDİ

Kitap tanıtımının ardından ise yemek kursuna katılan kadınlara sertifikaları verildi. Başkan Nihat Çiftçi ve eşi Sema Çiftçi'nin dağıtım yaptığı sertifikalarını alan kadınların mutluluğu gözlerinden okunurken, programda yapılan yemekler de konuklara ikram edildi. Sertifika töreni toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum