Yavaşcan'a bir tepkide Kamer Genç'ten

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'ın Ak Parti temayül yoklamasına katılmasına ilişkin mecliste söz alarak tepkisini dile getirdi.

Yavaşcan'a bir tepkide Kamer Genç'ten

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'ın Ak Parti temayül yoklamasına katılmasına ilişkin mecliste söz alarak tepkisini dile getirdi.

Yavaşcan'a bir tepkide Kamer Genç'ten
31 Aralık 2013 - 23:00

Kamer Genç konuşmasında “İdare bir bütündür. İdarenin tesis ettiği işlemlerde eğer bir hata varsa -Türkiye’de yargı sistemi vardır- idarenin işlemlerine karşı yargıya gidersiniz ve düzeltirsiniz bunları. İdarenin kesinleşmiş işleminin tekrar idare tarafından düzeltilmesi idare hukuku ilkelerine aykırıdır. Ayrıca, AKP’nin iktidara gelmesi dolayısıyla da idarede çok büyük objektiflik ilkesi kalktı ve bu AKP’nin oluşturduğu idarede maalesef bırakın idareyi yargı dahi bağımsız hareket etmemektedir.

Bakın, Urfa Valisi, eğilim yoklaması yapılıyor ve eğilim yoklamasının yapıldığı yerde gidiyor, ondan sonra AKP’nin eğilim yoklamasını kontrol ediyor. Yani siz bürokrasiyi…Bunların resimleri tespit edilmiş, bunlar İnternet’te yayınlandı, şimdi inkârcılıkla bir yere varamazsınız. Yani sizin zamanınızda “devlet” kavramına karşı duyulması gereken, bürokrasiye karşı duyulması gereken saygıyı yok etmek için her türlü hileye başvuruyorsunuz. Ya, böyle bir şey olur mu? Yani devletin bir kamu görevlisi gidecek sizin genel merkezinize, bir belediye başkanının aday gösterilmesi için propaganda yapacak. Bu olmaz yani. Sonra, bir vali gidecek ondan sonra eğilim yoklamanızı şey edecek. Tek bunlar yalnız değil ki Türkiye’de birçok böyle şey yapıyorsunuz beyler. Devletin kişiliğine saygı gösterilecek davranışlardan, o saygıyı azaltacak davranışlardan çekinmek lazım. Ha, devlete saygınız varsa, yoksa, zaten diyorsunuz ki, herkes bizim kölemiz. Böyle bir şey olmaz ki! Onun için yani bu AKP zamanında ve başka zamanlarda maalesef siyasi iktidarlar -ama siz bunun bir numarasısınız- bürokratları kendi emrinde çalıştırmak için her türlü melanetlere başvuruyorlar maalesef.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak'ta mecliste yaptığı konuşmada Vali Yusuf Yavaşcan'ın temayül yoklamasına katılmadığını dile getirerek "Ben Vali'den, partililerden ve oradaki güvenlik görevlilerinden sordum. Vali bey oraya gitmemiştir" demişti.

Vali Yusuf Yavaşcan ise en son dün yaptığı açıklamada gittiğini ve denetleme yaptığını dile getirmişti.

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum