Vali Yavaşcan Gazete Port'da haber oldu

ANKARA- Yusuf Sahici'nin haberine göre ; CHP, Şanlıurfa'da AKP'nin belediye başkan adaylarını belirlemek amacıyla yaptığı “temayül yoklamasına” katılan Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'ı istifaya davet etti.

Vali Yavaşcan Gazete Port'da haber oldu

ANKARA- Yusuf Sahici'nin haberine göre ; CHP, Şanlıurfa'da AKP'nin belediye başkan adaylarını belirlemek amacıyla yaptığı “temayül yoklamasına” katılan Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'ı istifaya davet etti.

Vali Yavaşcan Gazete Port'da haber oldu
31 Aralık 2013 - 23:00

CHP Ordu nilletvekili Rahmi Güner, AKP’nin geçen hafta Şanlıurfa DSİ Konferans Salonu’nda Bursa milletvekili Altan Karapaşaoğlu’nun başkanlığında yaptığı temayül yoklamasında bir skandalın yaşandığını açıkladı. Temayül yoklamasına Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ın da katıldığını belirten Güner, “Türkiye çok önemli bir seçime doğru giderken, hatta sonucu iktidar değişikliğine bile neden olabilecek bir seçime giderken, böyle bir olayın yaşanması tam bir skandaldır” dedi.

KABUL EDİLEMEZAKP’nin belediye başkan adaylarını belirleyeceği yoklamaya Türkiye Cumhuriyeti Valisinin girmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Güner, GAZETEPORT’a yaptığı açıklamada Vali’nin bu tutumuyla kendi emrindeki memurlarına “AKP lehine hareket edin” baskısı yaptığını vurguladı. Vali Yavaşcan’ın bu tutumunun siyasi etik açısından da doğru olmadığını da belirten Güner, merhum Erdal İnönü döneminde başından geçen bir örneği de anlattı. Güner, şöyle dedi:

“1992 yılında dönemin Başbakan yardımcısı SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ordu’ya geldi. Ben o zaman Ordu’da il başkanıydım. İnönü, Fatsa’ya bağlı Yalıköy beldemize geldi. O zaman Yalıköy ilçe olmak istiyordu. O beldede parti otobüsüyle gidiyorduk ve vali bizi takip ediyordu. Vali de bir ara bizim otobüsümüze geldi. Erdal bey, beni yanına çağırdı ve ‘Vali bey derhal aracına geçsin. Biz burada siyaset yapıyoruz, Vali beyin partinin aracında görünmesi uygun bir şey değildir’ diyerek beni uyardı. Bugün ise Şanlıurfa Valisi AKP’nin temayül yoklamasına girerek tarafsızlığını yitirmiştir. Seçim öncesinde onun Şanlıurfa’da vali olarak kalması düşünülemez”

MECLİS GÜNDEMİNDE
Olayın peşini asla bırakmayacağını belirten ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıyan Güner, bir mülki idare amirinin siyasal bir partinin aday belirleme sürecinde ne gibi rol oynadığının açıklanmasını istedi. Güner, “Hangi demokratik rejimde yansız görev yapmakla yükümlü bir kamu görevlisi bir siyasal faaliyetin odağında yer alabilir ve hala görevinde kalabilir? Türkiye’nin diğer illerinde de, kamu gücünü kullanarak yerel siyasetinin aktörlerinin belirlenmesi ve seçmen iradesinin baskılanmasının başka örnekleri var mıdır?  Sayın Valinin AKP’nin aday belirleme mekanizmalarından biri olan temayül yoklamasına katılma cüretini bulması, kamu yönetiminde bir yozlaşmaya yol açmayacak mıdır?” diye sordu

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız


YORUMLAR

  • 0 Yorum