Vali Siyasete El atınca

UrfaHA- Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunda yer alan Şanlıurfa'nın en büyük aşireti olan Karakeçili Aşireti kültürünü tanıtmak amacıyla Şanlıurfa'da kurdukları bir dernek çatısı altında birleşti.

Vali Siyasete El atınca

UrfaHA- Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunda yer alan Şanlıurfa'nın en büyük aşireti olan Karakeçili Aşireti kültürünü tanıtmak amacıyla Şanlıurfa'da kurdukları bir dernek çatısı altında birleşti.

Vali Siyasete El atınca
31 Aralık 2013 - 23:00

Aşiretin ileri gelenlerinden Mehmet Reşit Akıl’ ın öncülüğünde bir araya gelen aşiret mensubu 7 genç bu güne kadar gelenek ve göreneklerinin yanlış tanıtılması üzerine Karakeçililer Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği kurdu. Başta Karakeçililerin gelenek ve göreneklerini doğru bir şekilde tanıtmak amacıyla kurulan derneğin, ekonomik durumu iyi olmayan aşiret mensubu öğrencilere maddi destek sağlayacağı bildirildi.

Karakeçililer Sosyal yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Reşit Akıl’ın kurucu üyeler ile birlikte kuruluş aşamasındayken Şanlıurfa merkezin yanı sıra Siverek, Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerinde yaşayan aşiret mensuplarını kuracakları derneğin kuruluş amacı hakkında bilgilendirip destek aldığı öğrenildi.

Karakeçililer Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği binası düzenlenen bir tören ile açıldı. Şairnabi mahallesindeki  dernek binasının açılışı törenine katılanlar kurulan 2 adet kıl çadır altında ağırlandı. Açılış törenine katılan Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bağımsız milletvekili Seydi Eyyüpoğlu’ nunda aralarında bulunduğu davetliler dernek binasına gelişte davul zurna ile karşılandı. Kurulan kıl çadır altında karakeçili halı ve kilimlerinin üzerine bağdaş kurarak oturan davetlilere mırra (Acı Kahve) ikram edildi. Fakıbaba’ya Vali’nin yanında yer ayrılmasına rağmen Valinin yanında oturmayan Ahmet Eşref Fakıbaba açılışa katıldıktan sonra dernekten ayrıldı.  Tüm ısrarlara rağmen vali ile yan yana oturmayan Fakıbaba’ya dernek binasında da ilgi büyüktü. Vatandaşların ilgi odağı olan Belediye başkanı sevenleri tarafından alkışlandı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Karakeçililer Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Reşit Akıl amaçlarının yüzyıllardır Karacadağ eteklerinde yaşayan ve daha sonra dağılan Urfa’daki karakeçilileri bir çatı altında toplamak olduğunu söyledi. Aşiret içersinde söz hakkının artık gençlere bırakılması gerektiğini savunan Mehmet Reşit Akıl “ Artık zihinlerimizin değişmesi gerektiğine inanıyoruz bu nedenle söz hakkının gençlere verilmesini benimsiyoruz. Bu güne kadar yanlış tanıtılan kültürümüzü bundan sonra doğru bir şekilde dernek çatısı altında tanıtacağız. Bilgi ve teknolojinin geliştiği bu dönemde Geçmişi yüzyıllara dayanan aşiretimizi yeniden canlandıracağız” dedi.

 

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum