Urfa'daki mayınlı araziler topraksız çiftçilere verilmeli

Urfa'daki mayınlı araziler topraksız çiftçilere verilmeli

Urfa'daki mayınlı araziler topraksız çiftçilere verilmeli
00 0000 - 00:00

Kaymakçı,  "Şanlıurfa’da 10 milyon dekara yakın arazinin yüzde 30’una yakını ailelerin yüzde 1,5’ine ait. Bölgenin mayınlı toprakları da topraksız köylülere dağıtılmalı. Aile temelinden kolektif mülkiyete dek uzanan farklı yapılar altında örgütlenebilir." 
İzmir İli Çiftçi Platformu (ÇİFTÇİPLAT) sözcüsü Prof.Dr. Mustafa Kaymakçı, Türkiye’de toprak reformunun yapılması gerektiğini, TBMM’den çıkarılacak yeni yasayla özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde halk arasındaki tabiriyle toprak ağalarının elinde bulunan toprakların yeniden tarım köylüsüne dağıtılması gerektiğini söyledi.
İzmir’de faaliyet gösteren ve bünyesinde 120’ye yakın kooperatif ve birlik barındıran İzmir İli Çiftçi Platformu, tarım sektöründeki sorunlara çözüm önerileri sundukları bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda çiftçiler adına konuşan Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Türkiye’nin tarımda en büyük sorunu olarak nitelediği toprak reformunun bir an önce TBMM’de yasalaşması gerektiğini söyledi.
Kaymakçı, Türkiye’de özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere çiftçilik yapmak isteyen topraksız ya da az topraklı çiftçilerin toprak reformu aracılığıyla yeterince topraklandırılmasının zorunluluk arz ettiğini bildirdi.
Diyarbakır’da toprakların yüzde 41’inden fazlasının ailelerin yüzde 3’ünün denetiminde olduğunu anlatan Kaymakçı, sözlerine şöyle devam etti: "Şanlıurfa’da 10 milyon dekara yakın arazinin yüzde 30’una yakını ailelerin yüzde 1,5’ine ait. Bölgenin mayınlı toprakları da topraksız köylülere dağıtılmalı. Aile temelinden kolektif mülkiyete dek uzanan farklı yapılar altında örgütlenebilir."
25 Şubat 2011’de çıkarılan Mera Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması hakkında çıkarılan yönetmeliğin fonksiyonu olmadığını savunan Kaymakçı, şunları söyledi: "Yeni düzenleme aslında yetersiz olan meralarımızı amaç dışı kullanmaya açacak ve meralarımız boşalacak. Sadece hayvan yetiştiricilerimiz için değil tüm ulus için yaşamsaldır. Türkiye meraları 50 yıl önce 41 milyon hektar iken şimdi 13 milyon hektara düştü. Yönetmelikte yapılan değişiklik buna önlem getirmediği gibi elde kalan alanları da yok
edecektir."
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in kırmızı etteki vergi oranının düşürülmesiyle indirimin vatandaşa yansımayacağını bildirdiğini hatırlatan Kaymakçı, kırmızı ette gerçek indirim olabilmesi için üreticilerin ürettiği eti kooperatifler aracılığıyla satması gerektiğini savundu.
ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİ ENFLASYONU
Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca çiftçi örgütü olduğunu dile getiren Kaymakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aynı amaç uğruna kurulan bu örgütlerin görevleri kesişiyor. Böylece örgütler güçlenemiyor. Meclis’teki bütün partilere önerim, çiftçi örgütlerinin görev alanlarının yeniden yapılandırılmasıdır."

http://www.sanliurfagazetesi.com/


YORUMLAR

  • 0 Yorum