Urfa Fıstığı Piyasada

Urfa Fıstığı Piyasada

Urfa Fıstığı Piyasada
00 0000 - 00:00

Ağustos ayı başlarında  piyasaya çıkan Urfa fıstığı tezgahlarda yerini aldı. Seyyar satıcılar bu yıl piyasaya az miktarda fıstık gireceğini dile getirerek fiyatların ucuzlamayacağını belirtti. Şanlıurfa'nın Bozova, Birecik Halfeti ve Ceylanpınar ilçelerinde yetiştirilen fıstığın bölgeler göre ayrı bir tadı var.

Şanlıurfa'da seyyar satıcılık yapan Hasan Çerezci hafta başında başladıkları satışlardan memnun olduklarını dile getirerek "7 liradan satıyoruz. Fiyatını ucuz bulanda pahalı bulanda. taze Şanlıurfa fıstığı Ekim ortalarına kadar satışı devam ediyor.

Antep Fıstığı ilk Etiler döneminde Güney Anadolu'da kültüre alınıp, yetiştirildiği ve kral sofralarına girecek kadar kaliteli kültür çeşitlerinin üretildiği bilinmekte.Antep Fıstığı 1.yüzyılda Roma'ya oradan İspanya'ya, daha sonrada Fransa'ya yayılmıştır. Fıstığın Amerika'ya geçişi ise 1853-54 yıllarına rastlamakta.Günümüzde dünyada yıllık tüketimi 250.000 ton’a ulaşan Antep fıstığı özellikle Türkiye, İran ve ABD’de yetiştirilmekte.Ülkemiz genelinde 56 ilde üretilmekte olan Antep fıstığının en yoğun olarak yetiştirildiği il ŞANLIURFA dır. Ancak ne üzücüdür ki adını Antep fıstığı olarak almıştır. Gerek ilk yıllarda bu ürünün Antep’te işleniyor olması, gerekse Şanlıurfa bünyesinde yeterince tanıtım yapılmamış olması buna sebep gösterilebilir.1951 yılında 5,527 milyon adet civarında bulunan ağaç varlığımız, 1985 kayıtlarına göre 31 milyonu aşmıştır.Ağaç varlığındaki bu artışa paralel olarak, meyve üretimi de büyük artış göstermiş olup, 1950 yılında - 3 305 ton olan kavlak fıstık 1985 yılında 35.000 tona ulaşmıştır.Antep fıstığının ekonomik ve sosyal boyutunun yanı sıra, sağlık açısından da bir çok faydasını sayabiliriz.Günde 10-20 adet yenilen iç Antep Fıstığı vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir.100 gr. Antep fıstığı vücudun günlük protein, vitamin, B1 ve Fosfor ihtiyacının %35’ini karşılayabilmektedir.Antep fıstığında kolesterol yoktur. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Koroner kalp hastalığı riskini azaltır.Vitamin E, B ve C kompleksince zengindir.İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.Antep fıstığı kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç vazifesi görür.Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır ağrılarını hafifletir. Öksürüğün geçmesine yardımcı olur. Ağaç, budama ve bakım durumuna göre 6 ila 9 m boylanır. Ürün yaşı 7, ömrü 50 yıldır. Soğuk isteği orta, aşıya uyumu iyidir. Biçimlendirme ve kapta yetiştirmeye uygun değildir.Kuraklığa ve kötü iklim koşullarına duyarlılığı fazladır.Çiçekleri erkek ve dişi olarak iki ayrı ağaçtadır. Bu durumda aşı yoluyla ağaçlarda her iki çiçek dalı bulundurulmalı ya da iki ayrı ağaç aynı yerde hazır olmalıdır.Kavlatma (Fıstığın üst kabuğunun soyulması amaçlı) Sergi (Kurutma amaçlı) Savurma (Fıs(Boş) olanları ayırma amaçlı) Çıtlatma (Çıtlak olmayanlar için) Kırma ( Fıstığı kabuğundan ayırma amaçlı) ,Eleme (Fıstığı ebatlarına göre sınıflandırma) ,Kavurma (Fıstığı tuzlayıp aynı zamanda nemini alma amaçlı) ,Dinlendirme (Kavurmadan sonra üst üste yığılarak bir gece bu şekilde bekletilerek yavaş yavaş soğuması sağlanır. (UrfaHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum