Türkiyede internet dağıtım merkezi kurulacak

Türkiyede internet dağıtım merkezi kurulacak

Türkiyede internet dağıtım merkezi kurulacak
00 0000 - 00:00

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Binali Yıldırım, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumunun (ICANN), Türkiye  ve Singapurda birer internet dağıtım merkezi kurulmasını kararlaştırdığını  bildirdi. Yıldırım, Her türlü bilgi Türkiye üzerinde depolanacak ve buradan  çevre ülkelere trafik devam edecek. İnternetin kavşak noktalarından biri Türkiye  olacak dedi.

Bakan Yıldırım, JW Marriott Otelde düzenlenen E-Devlet Kapısı ve Yerel  Yönetimler Toplantısında yaptığı konuşmada, E-Devlet Kapısından hizmet veren  kurum sayısının 80 olduğunu belirterek, sadece 2 bin 900 belediye olduğu  düşünüldüğünde daha gidilecek çok yol olduğunu söyledi.

Türkiyede 50 milyona yaklaşan internet kullanıcısı bulunduğunu ifade  eden Yıldırım, buna karşılık E-Devlet Kapısını ziyaret edenlerin sayısı 15  milyonu bulmadığını kaydetti. Yıldırım, Herhalde vatandaşın devletle işi  bitmiş, devletin kapısına ihtiyacı yok veya belki daha doğru olanı; bilişimin  modern yönetişimin gerekleri olan sanal ortamdan devletin kapısına gidip, el  pençe divan durmaktan başka hizmet yolları olduğunu tam anlamıyla vatandaşımıza  anlatamamışız. Veya kurumlarımızın artık böyle hizmet kapısı olduğunu tam olarak  algılatamamışız diye konuştu.

Dünyada 2,5 milyar internet kullanıcısı olduğunu ve her geçen gün sayının  daha da arttığını hatırlatan Yıldırım, vatandaşların bunu eğitimde, ticarette,  seyahatte kullandıkları gibi etkin bir şekilde devletle işlerinde de rahatlıkla  kullanabilmesi gerektiğini belirtti. Bu konuda daha önce ulaşım ve erişimin sorun  olduğunu ifade eden Yıldırım, son 10 yıldır yaptıkları çalışmalarla bu sorunu  ortadan kaldırdıklarını kaydetti. Türkiyenin her yerinde bilgi otobanları  bulunduğuna işaret eden Yıldırım, Artık bilgiye erişim için alt yapı sorunu var  diyemezsiniz. İhtiyacımız olan trafiktir. Trafik de onun üzerinde verilen  hizmetlerle sağlanacaktır dedi.

E-Devlet Kapısı hizmetinin 2008 yılında başlatıldığını hatırlatan  Yıldırım, bugüne kadar buradan hizmet veren kurum sayısının düşüklüğü ve ilk  belediyenin 2012nin Haziran ayında sisteme dahil olmasının sorgulanması gereken  bir konu olduğunu ifade etti.

Ulaşan, erişen Türkiyeden sonra daha kolay ulaşılan, erişilen devlet  altyapısını geliştirmeleri gerektiğine işaret eden Bakan Yıldırım, şunları  söyledi: Bunun yolu bilişimdir, E-Devlet Kapısıdır. E-Devlet Kapısını herkese  en kolay erişilecek şekilde açmak herkesin görevidir. Bizim bakanlığımızın görevi  bu kapıyı açık tutmak, buradan girecek olan herkese buyurun hizmet sunun  demektir. Ev sahipliğinde kusur etmemektir. Bundan sonrası hizmet vereceklere  düşüyor.

Bilgileri paylaşmaktan kıskanan ve alışılmış bürokrasiyi devam ettirmeye  çalışan kurumlar unutulur giderler, varlıklarını devam ettirmemezler. O yüzden  herkesin E-Devlet Kapısını özellikle çalmasını istirham ediyorum. Bugün bu  kapıyı çalmazsanız yarın kendinize yer bulamazsınız. Burada sorun zihinsel  dönüşümdür. Bürokrasinin tuşlara dönmesi yani fiziki olarak işlem yapmak yerine  bir tuşla işlemin yapılması vatandaşın öteden beri hayalidir. Vatandaş şafak  sökmeden kuyrukta beklerdi 10 sene önce. Kimisi hastane kimisi vergi, beyanname,  pasaport, vize için kuyrukta beklerdi. İşte bunları sona erdiren modern yönetişim  budur. Şimdi artık vatandaş ister Çinde ister Amerikada saat farkı mevsimi fark  etmeden her yerde şu elindeki telefon çantasındaki bilgisayarla her işlemi  yapabilir hale geldi. Devlet kapısından hizmet almak demek devletin soğuk yüzünü  görmeden işini başlayıp bitirmek demektir. Bunu başardığımızda proje başarıya  ulaşmış demektir. Buradan hizmet alan ve verilen hizmetlerin sayısının artmasını  temenni ediyorum.
        
İnternet dağıtım merkezi kurulacak
         
Biyometrik kimlik kartına geçmekte geç kalındığını belirten Bakan  Yıldırım, vatandaşın bütün bilgilerinin bir kaynak altında toplanması gerektiğini  bunun da biyometrik kimlik kartı olduğunu söyledi.

Türkiyenin, bilgi iletişim alanında son yıllarda baş döndürücü bir  gelişme gösterdiğini belirten Bakan Yıldırım, Türkiyenin mobil iletişimde  kapsama alanı ve aylık konuşma, mesajlaşma miktarı bakımından Avrupada birinci  olduğunu kaydetti.

Bakan Yıldırım, bu gelişmeler sonucunda, internet dağıtım merkezlerinden  bir tanesinin de Türkiyede kurulacağını bildirerek, İnternet Tahsisli Sayılar ve  İsimler Kurumunun(ICANN), Türkiye ve Singapurda birer merkez daha kurulmasını  kararlaştırdığını belirtti. Bakan Yıldırım, Her türlü bilgi Türkiye üzerinde  depolanacak ve buradan çevre ülkelere trafik devam edecek. İnternetin kavşak  noktalarından biri Türkiye olacak. Türkiyenin bilgi toplumu olma yolunda çok  büyük bir yol katedecek diye konuştu.
        
TÜRKSAT Genel Müdürü Dalbay
         
TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay da E-Devlet Kapısı ve hizmetleri  hakkında bilgiler verdi.

E-Devlet Kapısının e-devlet hizmetlerini ortak bir platformda toplayarak  kullanıcılara hızlı ve güvenli bir şekilde sunan bir alt yapı olduğunu söylen  Dalbay, E-Devlet Kapısının iş süreçlerini hızlandırdığını, zaman ve mekan  sınırlamasını ortadan kaldırdığını, söyledi.
        
Dalbay, E-Devlet Kapısının 18 Aralık 2008 tarihinde 22 pilot hizmetle  açıldığını belirterek, söz konusu tarihten bu yana kayıtlı kullanıcı sayının 14  milyon 294 bin 204e ulaştığını kaydetti.

Toplam kullanıcı sayısının yüzde 24ünün kadın yüzde 76sının ise erkek  olduğunu ifade eden Dalbay, 66 ve üzeri yaş grubundan 585 bin kayıtlı kullanıcı  olduğunu vurguladı.

Vatandaşların hizmet taleplerine yönelik olarak çalışmalar yaptıklarını  anlatan Dalbay, Mobil E-Devlet uygulamasını hayata geçtirdiklerini, akıllı  telefon yada tabletlerden de E-Devlet Kapısı hizmetlerinden yararlanıldığını  ifade etti.

Dalbay, E-Devlet Kapısında 80 kurumun bulunduğunu ve 640 hizmet  sunulduğunu belirterek, 2012 Ocak 2013 Şubat döneminde aylık ortalama kullanıcı  sayısının 1 milyon 963 bin, aylık ortalama hizmet kullanım sayısının 28 milyon  493 bin ve ortalama anlık kullanıcı sayısının ise 6 bin olduğunu kaydetti.

Dalbay, 2012 yılı Haziran ayından itibaren yerel yönetimlerin E-Devlet  Kapısından hizmet sunduklarına işaret ederek, İlk hizmet sunan belediye Pendik  Belediyesi, ilk hizmet sunan Büyükşehir Belediyesi Konya Büyükşehir Belediyesi,  en çok hizmet sunan belediye ise Keçiören Belediyesi oldu diye konuştu.

Konuşmaların ardından, E-Devlet Kapısından en etkin hizmet sunumu yapan  belediyelere ödülleri verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum