Tüm Sağlık Çalışanlarının maaşları yükseltilsin

Türk Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Selami Balcı yaptığı yazılı açıklamada ;Şu anda Mecliste olan Tam gün yasa tasarısında doktorların maaşlarının yükseltilmesi ile ilgili bir çalışma yapılmıştır.

Tüm Sağlık Çalışanlarının maaşları yükseltilsin

Türk Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Selami Balcı yaptığı yazılı açıklamada ;Şu anda Mecliste olan Tam gün yasa tasarısında doktorların maaşlarının yükseltilmesi ile ilgili bir çalışma yapılmıştır.

Tüm Sağlık Çalışanlarının maaşları yükseltilsin
31 Aralık 2013 - 23:00

Bu düzenleme kabul edilirse maaşı 1600 TL olan bir uzman doktorun maaşı yaklaşık 3 Bin liraya yükseltilecektir. Doktorların maaş ve döner sermaye gelirlerinin toplamının yüzde 47’si sabit aylık olarak verilerek emekliliğe yansıtılmak istenmektedir.

Hiç şüphesiz ki bu düzenleme sendikamız tarafından olumlu karşılanmakla birlikte eksiktir. Sağlık hizmetini sadece doktorlar veriyor, diğer sağlık personeli önemsizdir diyen bir anlayışın en kötü biçimde yansımasıdır.

Sağlık çalışanlarının tam gün yasa tasarısının ilk halinde iyileştirilen haklarının Meclisteki yasa tasarısında tırpanlanmasının ardından şimdide sadece doktorların maaşlarında iyileştirme ve emekliliğe yansıyacak düzenleme yapılması ikinci bir şok olmuştur.

Doktorlara bu hak verilirken aynı hakkın hemşireye, ebeye, sağlık memuruna, teknisyene ve sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan diğer personele tanımayarak, onları ayırmak hiçbir adalet anlayışına sığmamaktadır.

Ekip işi olan sağlık hizmetini beraber yürüten çalışanlar arasında bu kadar eşitsizlik yapılmamalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın hekim dışı sağlık çalışanlarını göz ardı ederek çözümler üretmesi kabul edilemezdir.

Doktorların daha iyi çalışma şartlarında hizmet vermesi elbette ki bizimde isteğimizdir. Fakat doktora hak verirken hemşireyi ve diğer sağlık çalışanlarını mahrum bırakmak gibi bir yöntemi de kabul etmemiz mümkün değildir.

Çalışma barışını temelinden sarsacak olan bu uygulamanın genişletilerek tüm sağlık çalışanlarını kapsaması gerekmektedir. Aksi halde sağlık çalışanları arasında huzur kalmayacaktır. Maaşların yükseltilerek döner sermayenin bir bölümünün emekliliğe yansıtılması sadece doktorların değil, tüm sağlık çalışanlarının sorunudur. Bunun içinde çözüm tüm çalışanlar için bu hakkı vermektir. Sağlık Komisyonunda bu konu ile ilgili acil düzenleme yapılmalıdır.

Sendika olarak bu haksızlığın karşısında olduğumuzu belirtiyor, sağlıkta çalışma barışını bozmayın diye yetkilileri uyararak bu uygulamayı genişletin diyoruz.

SÖZLEŞMELİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA  KADRO VERİLSİN

Son günlerde kamuoyunda sözleşmeli öğretmenlere kadro verilmesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışma içinde olduğuna dair bilgiler yansımaktadır. Milli Eğitim Bakanı’da bu çalışmaları doğrulayarak kadro vereceklerini söylemiştir. Türk Sağlık-Sen olarak kampanyalar başlatarak dilekçelerini Meclise sunduğumuz tüm sözleşmeli personel adına bir kez daha kadroyu verin. Çalışanları zulümden kurtarın diyoruz.  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun verdiği müjdenin aynısını Sayın Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’dan bekliyoruz.

Sayın Bakan Milli Eğitim Bakanı gibi sözleşmeli çalışanını sevindirmeli, sözleşmeli sağlıkçının hakkı olan kadrosunu vermelidir. Bir daha da sözleşmeli personel istihdamına gitmemelidir.

Türkiye’nin her yerinde görev yapan 50 bin sözleşmeli personelin feryadını Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın duymasını istiyoruz. Artık ailesinden ayrı, geleceğinden ümitsiz sağlık çalışanı kalmaması için sözleşmeli personele kadro verilmelidir. Öğretmenlere bu hak tanınacakken sağlık çalışanını dışarıda bırakmak adaletsizliktir, haksızlıktır.

Türk Sağlık-Sen olarak tüm sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi için gerekli çalışmaların başlatılmasını istiyoruz. Dedi.

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız 

YORUMLAR

  • 0 Yorum