Toki yüksek fiyatları düşürmeye yanaşmıyor

TOKİ, Maşuk'ta yaptığı konutlar için geri adım atmıyor. Aylık ödemelerin yüksek olması tepkilerin artmasına neden oluyor.

Toki yüksek fiyatları düşürmeye yanaşmıyor

TOKİ, Maşuk'ta yaptığı konutlar için geri adım atmıyor. Aylık ödemelerin yüksek olması tepkilerin artmasına neden oluyor.

Toki yüksek fiyatları düşürmeye yanaşmıyor
18 Kasım 2014 - 20:18

Şanlıurfa’nın Maşuk bölgesi için belirlenen taksit miktarlarının başka örneği yokken TOKİ, rekor fiyatları düşürmeye yanaşmıyor.

Maşuk bölgesinde Bakkallar Odası ve KAŞİP gibi dernekler için yapılan 3 bin dairelik TOKİ konutları için belirlenen fiyatlara tepkiler dinmiyor. Aylık ödemelerin rekor bir seviyede olması TOKİ’yi eleştirilerin hedefi haline getirdi. Maşuk’ta çoğunluğu esnaf olmak üzere derneklere yapılan konutlar için belirlenen taksitler hem komik hem de uçuk olarak nitelendiriliyor. Üç alternatif ödeme planı sunan TOKİ, 3+1 dairelerde ortalama 15 bin lira peşinat için 96 ay vade ile aylık yaklaşık bin 500 lira taksit talep ediyor. Diğer alternatiflerde ise peşinatı ve vadeyi arttıran TOKİ, aylık 800 ile 1000 lira taksit ödenmesini istiyor. 4+1 daireler için belirlenen aylık ödemeler ise daha da yüksek.

2+1 DAİRELERDE DÜZENLEME YAPILDI

Tepkilerin artması üzerine TOKİ küçük de olsa bir düzenleme yaptı. Maşuk’ta dernekler için yapılan 2+1 dairelerin fiyatlarında yaklaşık yüzde 10 gibi bir indirime giden TOKİ, vadeleri de uzattı. Ancak aylık taksitleri bir hayli yüksek bulunan 3+1 ile 4+1 dairelerin ödeme planlarında herhangi bir değişiklik yapıldı. Peşinatların Aralık ayında yatırılacağı belirtilirken taksitlerin de Ocak ayından itibaren başlaması bekleniyor. Derneklerin tepkisini çeken bir diğer durum da bu oldu. Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun, üyelerinin bu şartlarda ev alamayacağını söylüyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Mehmet Altun “Fiyatlar çok yüksek” dedi. TOKİ’nin ödemelerde düzenlemeye gitmesini isteyen Altun, bu şartlarda üyelerinin ev alamayacağını vurgulayarak “Taksitler teslimattan önce başlayacak. Diyelim ki adam şu an kiracı. Bu şartlarda taksit ödeyemezler. Biz üyelerimizin tepkilerini artık durdurmakta zorluk çekiyoruz” şeklinde konuştu. Siyasetçilere ve bürokratlara seslenen Altun “Biz inanıyoruz ki bu memleketin başkanı, valisi, milletvekilleri ve bakanı var” diyerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e şu çağrıda bulundu; “Bu işte en büyük emek kendisinin. TOKİ yetkilileri ile görüşerek bu sorunlarımızı çözmesini üyelerimizin adına rica ediyoruz. Kendisinden bu konuda destek bekliyoruz.” TOKİ’nin diğer illerde yaptığı konutları örnek gösteren Altun, fiyat farkının çok fazla olduğunu söyledi.

UrfaHA

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız  

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum