TAŞ GİBİ OKULLAR YAPILACAK

TAŞ GİBİ OKULLAR YAPILACAK

TAŞ GİBİ OKULLAR YAPILACAK
00 0000 - 00:00

12 bin dersliğe ihtiyacı olan Şanlıurfa’da yapılacak okulların masraflarını azaltmak ve okulları sağlam bir şekilde yapılabilmesi için Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, yerel mimari ile modern mimariyi birleştiriyor. Elde bulunan imkânlarla az kaynakla daha çok derslik yapma amacında olan Vali Nuri Okutan, köylerde genellikle bahçe duvarı olarak kullanılan kara taşlar ile kerpiçlerden okul yaptıracak.
Görevine başlamasının ardından ilk kez köy ziyaretine çıkan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Viranşehir’e bağlı Işıldar, Uluca, Çamurlu, Güleryüz, Yollarbaşı ve Elbeğendi Köyleri ile Eyüp Nebi Beldesi’ni ziyaret etti.
Vali Nuri Okutan’a gezisi sırasında köylüler yol, su, okul ve sağlık evi gibi eksikliklerini anlatırken, Vali Okutan yolsuz, susuz ve okulsuz köyün kalmayacağını söyledi.
Viranşehir gezisi sırasında ilk olarak Işıldar Köyü’nde taziye ziyaretinde bulunan Vali Nuri Okutan daha sonra Uluca Köyü’ne geçti. Burada köylülerin eski okulu yıkıp, yeni okul istemeleri karşısında Vali Nuri Okutan, köylülere eski okulun tamiratı ve yeni okul yapılması için söz verdi.
Köylülerden yapılacak çalışmaları sahiplenmelerini isteyen Vali Nuri Okutan yol kenarında bulunan kara taşların okul yapımında kullanılmasını istedi. 8 derslik ve 4 lojmanın olacağı okulun yapılabilmesi için köylülerden arsa tahsis etmelerini isteyen Vali Nuri Okutan, “Eski okulu sağlamlaştıralım. Burada kadınlarımız ve eğitim çağı geçen kızlarımız mesleki eğitim görsün. Yeni okulu da kara taşlardan yapalım; taş gibi okulumuz olsun 100 yıl dayansın.”
            Yerel mimari ile modern mimariyi birleştirip, az kaynakla daha çok derslik yapmak isteyen Vali Nuri Okutan, okulların en az alt katlarının kara taşlardan yapılmasını istedi. Vali Okutan, geçtiğimiz gün Akçakale gezisi sırasında da burada kerpiçlerin fazla olması nedeniyle, kerpiçleri tuğla gibi pişirip sağlamlaştırarak, okul yapımında kullanılmasını istemişti. Bunun için ekipleri Konya’ya gönderen Vali Nuri Okutan, kerpiçlerin tuğla ve pirketten daha sağlam olması için eğitim aldırıyor.
İlk defa köylerinde bir vali gördüklerini söyleyen vatandaşlar, Vali Okutan’ı köylerinde görmenin memnuniyetini yaşadı.
Uluca Köyü’nden sonra diğer köylerde de köylüleri dinleyen Vali Nuri Okutan, Eyüp Nebi Beldesi’ne geçti. Eyüp Nebi ve Hz. İlyas’ın makamlarını ziyaret eden Vali Nuri Okutan, sabır taşına yaslanıp şifalı sudan içti.
Yolsuz, susuz, okulsuz köy kalmayacakGazetecilere burada bir açıklama yapan Vali Nuri Okutan, görevine başlamasının ardından ilk defa köyleri ve yolları inceleme fırsatı bulduğunu, bu vesileyle de yapılan diğer çalışmaları da gördüğünü söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın köylerin durumu ile yakından ilgilendiğini anlatan Vali Nuri Okutan, köylerin durumu hakkında bilgi sahibi olma adına bizzat kendisinin incelemelerde bulunduğunun altını çizdi.
Vali Okutan, Şanlıurfa’nın verimli ve geniş bir araziye sahip olduğunu belirterek, “İsteriz ki insanlar köylerde de asfalt yolları kullansın. İçme sularına ve hatta kanalizasyon sistemlerine kavuşsun. Yolsuz, susuz, okulsuz köy kalmayacak. Daha sonra kanalizasyon sistemleri kurulacak. Gelecek 10 – 15 yılda Şanlıurfa hızla gelişecek. Yerel idare, vatandaşların ve kaynakların birlikte kullanılmasını arzuluyoruz.
Okul yapımında taş binalara yöneliyoruz. Kerpiçten de okul yapılması için mühendislerimiz çalışıyor. ‘Yerel mimari ile modern mimariyi birleştirip, nasıl verimli hale getirebiliriz’ bunun çalışması içindeyiz. Kaynak kıt, ihtiyaç çok; önemli olan kısıtlı imkânlarla daha çok iş yapmak” dedi.
Eyüp Nebi Beldesi’nde vatandaşların kendisinden lise istediğini bildiren Vali Okutan, “İki adım devletten bir adım vatandaştan. Böyle bir iş birliği ile bir orkestra kurup, buradan farklı ve güzel bir çalışma yapacağız” şeklinde konuştu.
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’a gezisi sırasında, Viranşehir Kaymakamı Ogün Bahadır ile Eyüp Nebi Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım eşlik etti


YORUMLAR

  • 0 Yorum