ŞİDDETE KINAMA

ŞİDDETE KINAMA

ŞİDDETE KINAMA
00 0000 - 00:00

Sağlık-Sen Şanlıurfa il başkanı Mahmut Atçı yaptığı yazılı açıklamada ; 03.07.2009 Cuma günü insanın kanını donduracak bir şiddet olayı yaşandı. Şanlıurfa ilimizin Siverek İlçemizin en büyük kamu hastanesinin başhekimini kurşunluyorlar. Ne yazık ki tek tesellimiz meslektaşlarımızın tıbbi açıdan hayati tehlikelerinin bulunmayışıdır.

Ancak ülkemiz ve özellikle ilimiz sağlık ortamında günlük şiddetin, sağlık çalışanlarına yönelen potansiyel tehlikenin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını göstermesi bakımından tüyler ürperticidir. Toplumda, özellikle genç nüfusta biriken yoksulluk, işsizlik, bilinçsizlik, adaletsizlik, eşitsizlik ve geleceksizlik gibi temel toplumsal sorunlardan kaynaklanan öfke ve şiddet potansiyeli ne yazık ki savunmasız kesimlere yöneliyor. Kendi yalanlarını ve ikiyüzlülüklerini örtmek için kamu sağlık kurumlarında devasa iş yükü altında ister istemez yeterli sağlık hizmetini veremeyen hekimlerini ve sağlık çalışanlarını hedef gösteren ve günah keçisi bu ülkenin doktorları ve sağlık çalışanlarıymış gibi zan altında bırakarak sorumluluktan kaçacaklarını sanmasınlar. Sağlık çalışanlarını sürgünle tehdit ederken birikmiş öfkeyi nereye yönlendireceklerini hiç mi düşünmediler? Son 1 yılda hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik yüzlerce saldırı gerçekleşti, ilçemizde ise onlarla ifade edebileceğimiz fiili saldırı vakası mevcut. Giderek ölümlerin de sıradanlaştığı korkunç bir uçuruma doğru gidiyoruz. Cephe savaşlarında bile dokunulmazlığı olan sağlıkçıların hukuk devleti olduğumuzu söyleyenler tarafından hedef tahtasına yerleştirildi.

 Tüm sağlık çalışanlarının tehlike içinde olduğu, can güvenliğinden yoksun çalıştığı bir dönemi yaşıyoruz. İnsan yaşamını kutsayan, hayatın devamı için çalışan insanların can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sağlık üretilebilir mi?

            Sorumluları ve siyasi iktidarı göreve çağırıyoruz. Sağlık kurumlarındaki, hastanelerdeki ve 112 Hızır acil servislerdeki şiddeti durdurun, sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlayın. Sağlık ocaklarına ve hastanelere silahla girilmesine engel olun, Sağlık çalışanlarına her ne koşulda olursa olsun saldıranlara karşı müsamahalı ve uzlaştırıcı davranmayın. Halkımızı ve hastamızı kutsal bir görev yürüten hekimlere ve sağlık çalışanlarına karşı kışkırtmayın, çözmekle yükümlü olduğunuz sorunların nedeni olarak göstermeyin.  Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını ve hastanelerin fiziki şartlarını biran önce düzeltin. Bunun için sağlığa daha fazla kaynak ayırın, insana yakışır bir sağlık hizmeti verebilmemiz için gerekli koşulları hazırlayın. Hastane güvenliği özel güvenlik şirketleri ile değil, kamu güvenlik (Polis) kurumlarıyla sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı giderek artan sağlıkta şiddet sorununu gündemine almalı, etkin ve teknik önlemler dışında topluma dönük bir çalışma yürütmelidir. Büyükşehir boyutlarına varan ilimizin ve ilçemizin yerel sorunları sorunun ciddiyetini biran evvel kavramalı ve acil eylemler almaya başlamalıdır.

            Dün yaşanan olayın sorumluları bir an önce yakalanmalı ve gereken ceza uygulanmalıdır. Ama bilinmelidir, şiddet devam etmektedir. Biz hekimler ve sağlık çalışanları bilimsel yol ve yöntemlerle şiddete karşı direnme kararındayız. Sağlık kurumlarını şiddetten arındırmalıyız. Hem kendimizi, hem de hizmet verdiğimiz insanlar için. Görevini yapmayanları tarih ve kamu vicdanı ebetteki yargılayacaktır.

            Sağlık hizmetlerinde şiddete son vermek için hekimlere ve tüm sağlık çalışanlarını uyanık olmaya, toplumu ve kamuoyunu duyarlı davranmaya, yetkilileri görevlerini ertelemeden yapmaya davet ediyoruz. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum