Şehit Kasım Aksoy'un kızına maaş bağlandı

Terhisine 20 gün kala 12 silah arkadaşlarıyla birlikte 2 yıl önce Şırnak'ın Gabar Dağı'nda şehit olan Komando Onbaşı Kasım Aksoy'un yetim kalan çocuklarına devlet maaş bağladı.

Şehit Kasım Aksoy'un kızına maaş bağlandı

Terhisine 20 gün kala 12 silah arkadaşlarıyla birlikte 2 yıl önce Şırnak'ın Gabar Dağı'nda şehit olan Komando Onbaşı Kasım Aksoy'un yetim kalan çocuklarına devlet maaş bağladı.

Şehit Kasım Aksoy'un kızına maaş bağlandı
31 Aralık 2013 - 23:00

Daha önce çocuklarına yeşil kart ve eşinin tedavi olması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül tarafından gönderilen yeşil kartla ameliyat olan şehit eşi Fatma Aksoy ve ailesi şimdi devlet tarafından hem çocuklarına ve hem de şehit Kasım Aksoy’un annesi Zeliha Aksoy’a bağlanan maaşın buruk sevinci yaşanıyor.

Şanlıurfa merkeze bağlı Beşat Köyü’nde hayatlarını sürdüren Aksoy ailesinde şu sıralar buruk bir sevinç yaşanıyor.

8 Ekim 2008 tarihinde terhisine 20 gün kala Gabar Dağı’nda şehit olan 22 yaşındaki Şanlıurfalı Komando Onbaşı Kasım Aksoy’un Zeliha (2,5) ve Güneş (4) ile anne Zeliha Aksoy’a devlet tarafından maaş bağlanması ailenin sevinmesine neden oldu.

Türkiye Kasım Aksoy’un yetim kalan çocuklarını babalarının cenazelerine yırtık çoraplarıyla katılmalarıyla tanıdı. Amcalarının kucağında babalarını son yolculuğuna uğurlayan Zeliha ve Güneş’in ayağındaki yırtık çoraplar televizyonda izleyen herkesi duygulandırmış yurdun dört bir yanından telefonlarla kendilerine ulaşarak yardım etmek istedi. Türkiye’nin her tarafından yapılan yardımlar ve açılan kampanyalarla birlikte Şanlıurfa Valiliğinin de yaptığı katkılar sonucunda 2 yetim kız için 150 bin TL’ye daire alındı. 18 yaşına kadar satılmamak şartıyla alınan dairelerin tapusu Zeliha ve Güneş adına yaptırıldı. Ardından şehit çocuklarına çıkarılan yeşil kartla sağlık imkanlarından faydalanmaları sağlandı.

Şehit eşi Fatma Aksoy, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Hayrünnisa Gül tarafından şehit ve gazi yakınlarının onuruna verilen yemeğe katıldı. Kendisine bir sıkıntısının olup olmadığını soran Hayrünnisa Gül ile konuşma fırsatı yakalayan Fatma Aksoy kulağındaki rahatsızlıktan söz ederek ameliyat olması gerektiğini dile getirdi. Bu talebinin yerine getirmesi için elinden geleni yapacağı sözünü veren Gül, kısa bir süre sonra Fatma Aksoy adına düzenlenmiş bir yeşil kartı Beşat Köyü’ndeki evine gönderdi.

Gül’ün gönderdiği yeşil kart sayesinde ameliyat olan Fatma Aksoy, eski sağlığına tekrar kavuştu. Geçen süre zarfında yetim çocuklara maaş da bağlayan devlete aile şimdi minnet duyuyor. Şehit yetimlerinin amcası Adnan Aksoy, "Devletimizden Allah razı olsun. Öncelikle şehitlerin kızına sahip çıktılar. Kızlarına ev aldılar. Hiçbir eksiğimiz yok Allah’a şükür. Ne talep ve isteğimiz olduysa her türlü kolaylık sağlandı. Devletin başta yetim çocukları sahip çıkması ve ardından anneme de maaş bağlaması ailede buruk bir sevince neden oldu. Şuan bizim tek derdimiz ağabeyimizden kalan bu 2 yetim çocukları büyütüp vatan ve millete yararlı birer evlat olarak yetiştirmemiz. Şimdi babalarının şehit olduklarını bilmiyorlar ama ileri de öğrendikleri vakit babalarının nasıl birer kahraman olduklarını öğrenecekler" dedi.

ŞEHİDİN AİLESİNE 5 BİN TL MAAŞ BAĞLANDI

Devlet şimdi 3 ayda bir maaş bağladığı şehidin annesi ile kızlarına toplam 5 bin TL’ye yakın para alan Aksoy ailesinde sevinç yaşanıyor. Şehit eşi Fatma Aksoy, "Devletimizden Allah razı olsun. Öncelikle Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün hanımı Hayrünnisa Gül’e teşekkür ediyoruz. Onun sayesinde yeşil kart çıkarıldı ve sağlık sorunlarımızı rahatlıkla gideriyor, tedavi oluyoruz. Şimdi de devletimiz kızlarıma maaş bağladı. 2 kızım için 3 ayda bir 3 bin TL maaş alıyorum. Bu maaşlarının çocuklarımın ihtiyaçlarına harcıyorum ve bir bölümünü de gelecekleri için biriktiriyorum. Kızlarımı okutmak için elimden geleni yapacağım. Allah devletimize zeval vermesin" dedi.(UrfaHA)

Şanlıurfa Günceli Facebooktan takip etmek için Tıklayınız

Şanlıurfa Günceli Twitterden takip etmek için Tıklayınız

YORUMLAR

  • 0 Yorum