ŞANLIURFA, SANAYİSİNİ YENİDEN YAPILANDIRIYOR

ŞANLIURFA, SANAYİSİNİ YENİDEN YAPILANDIRIYOR

ŞANLIURFA, SANAYİSİNİ YENİDEN YAPILANDIRIYOR
00 0000 - 00:00

Avrupa Birliği - Türkiye Katılım Öncesi Mali Yardım Programı kapsamında yürütülmekte olan Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırılması Projesi kapsamında, Şanlıurfa Vizyon 2020 Çalıştayı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda 10 Temmuz 2009 tarihinde saat 09:00 düzenleneceği bildirildi.
ŞUTSO’dan verilen bilgiye göre Yerel ve ulusal düzeyde kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşecek Çalıştay Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırılması Projesi kapsamında hazırlanacağını aktaran ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, Entegre Sınaî Kalkınma Planı çalışmasının ilk aşaması olup, gelecek on yıl zarfında Şanlıurfa’nın ekonomik gelişimine yön verecek vizyon, misyon ve stratejilerin belirlenmesi amacına yönelik olacağını söyledi.
Çalıştay kapsamında, Sektörel Gelişme ve Birbiriyle Kesişen Stratejiler başlıklı iki çalışma grubu oturumu düzenleneceğini aktaran ŞUTSO Başkanı Ertekin,“Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırılması Projesi, 2006 Türkiye için Ulusal Katılım Öncesi Mali Yardım Programı kapsamında yürütülüyor. Proje’nin ulusal nihai faydalanıcısı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’dır. Merkezi Finans ve İhale Birimi, Proje’nin sözleşme makamıdır. Proje, altyapı inşaatı, arıtma tesisi inşaatı ve müşavirlik ve kontrolörlük hizmetlerini kapsayan İnşaat İşleri Bileşeni ile 2. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için stratejik sektörlerin belirlenmesi ve OSB’deki firmaların rekabetçi bir biçimde faaliyet göstermelerine imkân tanıyacak iş ortamının tesis edilmesine yönelik faaliyetleri kapsayan Teknik Destek Bileşeni olmak üzere iki bileşenden oluşuyor. Projenin teknik destek bileşeni, UNDP Türkiye tarafından yürütülüyor.”dedi
Proje, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sosyal istikrara ve ekonomik kalkınmaya destek olarak, Türkiye’de bölgesel farklılıkların azaltılmasına katkıda bulunmayı hedeflediğini dile getiren ŞUTSo Başkanı Ertekin,  proje ile Şanlıurfa’da kurulacak İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı ve 1. ve 2. OSB’ler için atık su arıtma tesisi inşa edileceğini ve OSB’de yer alacak KOBİ’lerin yönetsel, operasyonel ve girişimcilik kapasitelerinin arttırılmasının amaçlandığının altını çizdi. Şanlıurfa sanayisinin yeniden yapılandırılması ve ilin ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğinin arttırılmasının da hedeflendiğini anlatan ŞUTSO Başkanı Ertekin, “Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası’nda 10 Temmuz 2009 tarihinde düzenlenecek Çalıştay, 08:30’dan itibaren kayıtlarla başlayacak. Çalıştayın açılış konuşmaları bölümü basına açık olacaktır. “ifadesini kulandı. (UrfaHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum